Hetim policisë për protestën; SHÇBA verifikon sjelljen në “Rrugën e Kombit”

Veprimet e policisë më 31 mars në Rrugën e Kombit, ku Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë u përleshën me protestuesit do të kalojë në sitë.

Pak para se të raportonte në Kuvend, drejtorja e Shërbimit për Çështjet e Brendshme dhe Ankesave la të kuptohet se po verifikohen procedurat standarde të ndjekura ditën e tubimit, ku të lënduar mbetën 12 efektivë dhe dhjetra protestues.

“Ne kemi nisur një inspektim në bazë të detyrimit ligjor dhe shërbimit që un përfaqësoj”, deklaroi drejtorja e SHÇBA, Anila Trimi.

Për sjelljen e policisë ditën e protestës kundër taksës në Rrugën e Kombit, që përfundoi me djegjen e kabinave të koncesionarit mësohet se po heton edhe Prokuroria e Kukësit, pasi ka dyshime për veprime arbitrare.

Ditën e protestës u panë efektivë që qëllonin qytetarë me shkopa gome dhe gurë si reagim ndaj sulmit të protestuesve.

Nga hetimi paraprak dyshohet se policia vendore nuk kishte marrë masat e duhura dhe nuk kishte plan në situatë agravimi të protestës.

23 protestues u arrestuan pas protestës, nga të cilët 11 vijojnë të jenë në qeli./Top Channel/

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Bregu Perëndimor, 8 palestinezë të plagosur nga ushtria izraelite

  Ushtarët izraelitë gjatë një bastisjeje ndaj kampit të refugjatëve El-Amari në Bregun Perëndimor kanë plagosur 8 palestinezë. Sipas informacioneve të marra nga dëshmitarët e rastit,...

Basha dhe Meta Diskutuam në takim për krizën dhe rrugëdaljen prej saj.

Kryedemokrati Lulzim Basha ka zbardhur detaje nga takimi me Presidentin e Republikës Ilir Meta. Në një postim në “Twitter”, Basha shkruan se shembja e...

Ulje 14 % e çmimeve të 100 medikamenteve

Duke filluar nga janari i vitit që vjen, në Zvicër do të ulen çmimet e afërsisht 100 medikamenteve. Zbritja e çmimeve do të jetë...

Së fundi

Manastirliu tek ‘Shefqet Ndroqi’: Nisin përgatitjet për ta kthyer në COVID2

Teksa shifrat e të prekurve me COVID-19 janë rritur ndjeshëm në vendin tonë, në spitalin Universitar “Shefqet Ndroqi”, ku kanë nisur përgatitjet për t’u...

Maqedoni: 123 persona të shëruar dhe 88 raste të reja me covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë realizuar 973 teste, ndërsa janë regjistruar 88 raste të reja me COVID-19. Sipas qyteteve:...

Mosrespektimi i masave, dënimi deri në 12 vjet burgim e 8 mijë euro gjobë

Policia e Kosovës nga dita e martë do të nisë shqiptimin e gjobave për qytetarët që nuk respektojnë masat e dala nga Qeveria e...