Greqia rihap fluturimet ndërkombëtare nga 1 korriku, përfiton edhe Shqipëria

Mbyllja e Greqisë nga infeksioni i koronavirusit do të përfundojë së shpejti.

Qeveria e Athinës ka njoftuar se fluturimet nga Italia, Spanja dhe Hollanda do të jenë në gjendje të nisin nga 15 qershori, ndërsa qytetarët e Mbretërisë së Bashkuar dhe Turqisë do të duhet të presin deri më 1 korrik.

Ministri grek i turizmit Harry Theoharis tha se  “Greqia po hapet para botës, pak nga pak, pa rrezikuar shëndetin e turistëve dhe qytetarëve grek. Kushdo që dëshiron të vijë në vendin tonë është i mirëpritur. Dhe ne do të bëjmë çmos që ta bëjmë atë të rikthehen në shtëpi me shëndet të mirë”

Nga 1 korriku do të rinisin të gjitha fluturimet ndërkombëtare nga çdo aeroport grek dhe sapo të mbërrijnë pasagjerët do të kryejnë testin e Covid

MBËRRITJET nga 1 KORRIKU FLUTURIMET NDËRKOMBËTARE

•Mbërritje në të gjitha aeroportet në vend;

•Koordinim me propozimin e BE për listën e vendeve të treta me të cilat do të vazhdojnë kufizimet.

MBËRRITJET nga 1 KORRIKU MBËRRITJE TOKËSORE

•Heqja e kufizimeve nga Shqipëria, Maqedonia e Veriut;

•Rishqyrtim deri në 30/6 për Turqinë.

MBËRRITJET DETARE NGA 1 KORRIKU

•Lejohet lundrimi i anijeve nga jashtë për në portet greke.

MASAT E KONTROLLIT PARANDALUES MBËRRITJET 15/6-30/6 ATHINË & SELANIK

•Nga aeroportet jashtë listës së EASA:

•Teste me marrjen e mostrave;

•Rekomandim për vetë-izolim në hotelin e qëndrimit të udhëtarëve deri në publikimin e rezultatit të

testit;

•14 DITË KARANTINË në rast të një rezultati POSITIV/hotel karantine

Nga Italia, Spanja, Holanda dhe aeroportet brenda listës së EASA:

• Test për të gjithë;

• Vetë-izolim 1 ditor në një hotel me zgjedhje të udhëtarit (Athinë ose Selanik) deri në publikimin e rezultatit të testit;

• 14 DITË KARANTINË në rast rezultati POZITIV të testit/hotel karantine (vlen edhe për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut) 

MBËRRITJET NGA 1 KORRIKU

Për të gjitha vendet e origjinës

•Të gjithë udhëtarët drejt Greqisë do të plotësojnë gjatë mbërritjes (ose para nisjes së udhëtimit) një formular elektronik specifik PLF (Passenger load factor) me detajet e kontaktit të tyre në Greqi

•Teste me marrjen e mostrave;

•14 DITË KARANTINË në rast rezultati POZITIV të testit/hotel karantine

HOTELE KARANTINE

•Hotele karantine në kryeqytetet e qarqeve dhe në të gjitha ishujt”

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Borë në Kosovë, Ministria e Infrastrukturës thotë se të gjitha rrugët janë të kalueshme

Reshjet e borës të cilat kanë filluar të enjten në mëngjes, po vazhdojnë edhe pas mesditës. Megjithëse, reshjet nuk...

Eurostat/ 22 mijë shqiptarë kanë marrë leje qëndrimi në BE në dekadën e fundit, kryesojnë Italia e Greqia, rritet ndjeshëm Gjermania

Janë 622 mijë shqiptarë që në dekadën e fundit (2008-2018) kanë marrë leje qëndrimit në një nga...

Nëntë fakte që duhet të dini rreth ushqimit që po konsumoni!

Duket se ne dimë gjithçka ose pothuajse gjithçka rreth asaj çka konsumojmë pasi lexojmë etiketat e ushqimeve. Por a mund ta themi këtë me...

Së fundi

Hoti: Nuk do të hezitoj ta kërkoj. Thaçi: Qytetarët të zbatojnë masat rigorozisht

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka paralajmëruar vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme për shkak të përkeqësimit të situatës me koronavirus. Nga foltorja e Kuvendit, Hoti...

Hajdari paralajmëron krijimin e partisë së re: Shqiptarët duan një alternativë tjetër

Një ditë pas daljes publike të liderit të PD-së Lulzim Basha për listat e hapura, ku sulmoi ashpër kryeministrin Edi Rama, vjen një reagim...

Publikohet tjetër përgjim i Zoran Zaevit, ja çfarë thotë për Ali Ahmetin dhe rastin që po hetohej

Një tjetër përgjim i ashtuquajtur ‘’bombë’’ është publikuar nga mediat në Maqedoninë e Veriut vetëm pak ditë para zgjedhjeve, pikërisht për ish= kryeministrin Zoran...