Greqia nuk hap kufirin me Shqipërinë për turizëm

Greqia ka vendosur që të shtyjë për disa ditë hapjen e kufijve tokësorë me Shqipërinë. Lajmi është bërë i ditur nga zv.ministri grek i Mbrojtjes Civilem Nikos Kardhalias.

Sipas Kardhalias, ende nuk janë gati kushtet për hapjen e kufijve me Shqipërinë, pasi siç tha ai, ka një rritje të ndjeshme të shifrave të të infektuarve me covid-19 në vendin tonë.

Kardhalias vizitoi zonën e Janinës, ku pa nga afër situatën në Aeroport. Ai deklaroi se hapja e kufijve me Shqipërinë është një vendim që duhet të shtyhet. Madje gjatë orëve në vazhdim, do të ketë edhe një njoftim zyrtar të Athinës,e cila shef me shqetësim situatën ne kufijtë e saj veriore.

Edhe pse gati prej dy muajsh që janë hapur kufijtë mes Greqisë dhe Shqipërisë për të gjithë kategoritë e qytetarëve, përveç turistëve dhe deri tani nuk është evidentuar as edhe një rast i vetëm me covid-19 i mbërritur nga vendi ynë, duket se situata ne Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut është në limitet e saj, ndaj dhe autoritetet greke i druhen një vale të re covidi në vend.

Ende nuk ka një datë se kur do të hapen kufijtë për turistët,por besohet se datat 7 ose 15  korrik do të jenë më të mundshmet, kuptohet, nëse situata në vendin  tonë do të jetë në rënie të rasteve të infektuara.

Përjashtim do të bëjnë dogana e Promakonës në kufirin me bullgarinë,prej nga ku lejohen të hyjnë ne vend, përveç shtetasve europianë,edhe qytetarët serb, për të cilët u vendo të hapen kufijtë mbas një komunikimi mes kryeministrit grek Mitcokaqis dhe homologes se tij serbe.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Ky është kushti i Francës për Serbinë në BE

Franca i ka bërë me dije Serbisë, se gjendja aktuale e Bashkimit Evropian nuk lejon pranimin e anëtarëve të rinj. Ministrja përgjegjëse për çështjet evropiane...

Haradinaj: Kemi bërë punë në rend e ligj, këtë vit na mbetet ekonomia

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka vizituar sot Odën Amerikane në Kosovë, në të cilën u diskutua lidhur me gjendjen e ekonomisë ne vend...

Kryeministri Haradinaj e mbështetë komunitetin e biznesit

“Bartësit e zhvillimit ekonomik nuk janë vetëm. Qeveria do t’i mbështesë të gjithë ata që e kanë këtë mision”, kjo ishte porosia e Kryeministrit...

Së fundi

Ja si gënjeu Rama”, PD nxjerr faktet: Ndryshimet kushtetuese shkelin marrëveshjen e 5 qershorit.

Partia Demokratike akuzon kryeministrin se ka shkelur marrëveshjen e 5 qershorit dhe se ka gënjyer para shqiptarëve. Sekretari i përgjithshëm i PD-së Gazment Bardhi...

TIA: Nga nesër anulohen të gjitha fluturimet, pasagjerët mund të rimbursohen ose të rishikojnë datën deri në fund të 2021

Tirana International Airport njofton se ndalimi i fluturimeve nga Austria hyn në fuqi nga nesër deri më 31 korrik. Ndërkohë të gjitha fluturimet janë anuluar,...

BE: Nisni vaksnimin për gripin sezonal që tani në verë

Komision Europian ka këshilluar vendet anëtare të BE të nisin sa më shpejt vaksinimin për gripin sezonal të vjeshtës që tani në verë. Sipas KE,...