Greqia mbyll gjatë natës Kakavijën/ Prej 16 gushtit kush kthehet nga Shqipëria izolohet për 7 ditë

Qeveria greke ka vendosur që prej ditës së mërkurë (5 gusht) e në vazhdim, dogana e Kakavijës do të mbyll kufijtë për të gjithë kalimtarët, çdo mbrëmje, duke filluar nga ora 23:00 dhe deri në orën 7 të mëngjesit të ditës së nesërme.

Dhe duke filluar nga ora 00.01 e datës 16 gusht, dhe në vazhdim, kushdo që kthehet nga Shqipëria do të karantinohet për 7 ditë.

Nga dita e hënë, në doganën e Kakavijës do të vendosen ekipe të ushtrisë dhe të prefekturës të Janinës, të cilat do të kryejnë teste tek kalimtarët në pikën e Kakavijës. Synimi është të ketë sa më shumë teste në pikat e hyrjes.

Njoftimin e bëri të ditur epidemiologu Sotiris Ciodras së bashku me ministrin i Mbrojtjes Civile, Nikos Kardalias.

Vetëm ditën e sotme janë raportuar 121 raste të reja me Covid-19 në Greqi. Shumica prej të cilëve ishin infektime në 4 dasma të ndryshme të organizuara ditët e fundit.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Manastirliu: Çadra për triazhin mjekësor në QSUT dhe tek Trauma

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, në një komunikim me publikun tha se mbetet thelbësore ruajtja e stafit mjekësor dhe infermerior. Manastirliu bëri...

Alarmohet Ballkani: Gripi u mori jetën mbi 70 personave

Vendet ballkanike janë në vënë në alarm sepse po përhapet me shpejtësi gripi i derrit. Deri më tani është raportuar se virusi vdekjeprurës ka...

Mediat franceze: Re të zeza mbi Kosovë para 10 vjetorit të pavarësisë

Agjencia e njohur franceze e lajmeve, AFP, i ka kushtuar një tekst Kosovës, një muaj para se të festojë dhjetëvjetorin e pavarësisë të cilin...

Së fundi

“Apple” kompania e parë amerikane që vlen dy trilionë dollarë

Kompania teknologjike “Apple” u bë sot kompania e parë, e tregtuar publikisht nga SHBA, që arriti një kapitalizim tregu prej dy trilionë dollarësh, duke...

Maltë-Gazetarja e vrarë/ Arrestohet kreu i kabinetit të ish-kryeministrit Muscat

Tre vite pas vrasjes së gazetares investigative malteze Daphne Caruana Galizia, e cila akuzoi zyrtarë të lartë për korrupsion, dje është arrestuar shefi i...

Protesta në Bullgari/ Mijëra qytetarë kërkojnë largimin e kryeministrit Borisov

As festimet për ditën e pavarësisë së Bullgarisë, nuk i ndaloi qytetarët bullgarë të protestojnë dhe ti bëjnë thirrje kryeministrit Bojko Borisov dhe kryeprokurorit...