Greqia hap kufijtë tokësorë nga 1 korriku me Shqipërinë, ja si mund të udhëtohet

Greqia do të hapë kufijtë tokësorë me Shqipërinë nga 1 korriku. Lajmi është konfirmuar nga zëdhënësi i qeverisë greke, Stelios Petsas i cili tha se do të hapen kufijtë tokësorë të Greqisë me Evzones, Kakavia, Krystallopigi, Promachonas, Nymfea, Kastanies and Kipi.

Sa i përket Shqipërisë, do të hapen vetëm pikat kufitare të Kapshticës dhe Kakavisë, teksa me Greqinë ka 6 pika kufitare por duket se Qafë- Bota, Ripsi, Sopiku dhe Tre Urat do të jenë mbyllur.

Ndërkohë zv.ministri i mbrojtjes grek, në një turn ë 27 aeroportet e vendit ka deklaruar se në pikat kufitare tokësore do të ketë ekip të posaçëm mjekësor të Epidemiologjisë, ndërkohë që udhëtarët do të plotësojnë pyetësorin elektronik me detajet e itinerarit, si dhe një broshurë me udhëzime të posaçme.

Duket se Greqia ka marrë një vendim individual të parakohshëm ndryshe nga BE për të hapur kufijtë jo vetëm me Shqipërinë por edhe me Ballkanin

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Ambasadori zviceran godet sërish Qeverinë për veteranët e rrejshëm

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj është takuar sot me donatorë të ndryshëm, të cilët mblidhen çdo vit për të shikuar projektet kosovare. Të pranishëm në...

Shqiptarët dhe boshnjakët në Serbi nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi

Kryetarët e Këshillave Kombëtare (KK) të boshnjakëve dhe shqiptarëve, Sulejman Ugljanin dhe Shukri Imeri, nënshkruan sot një memorandum bashkëpunimi, i cili ka për qëllim...

Regjimi i Asadit shkel armëpushimin në Gutën Lindore

Ende pa kaluar një ditë armëpushimi i cili u shpall ditën e djeshme në Gutën Lindore të Sirisë teksa filluan bisedimet në Gjenevë është...

Së fundi

Ja si gënjeu Rama”, PD nxjerr faktet: Ndryshimet kushtetuese shkelin marrëveshjen e 5 qershorit.

Partia Demokratike akuzon kryeministrin se ka shkelur marrëveshjen e 5 qershorit dhe se ka gënjyer para shqiptarëve. Sekretari i përgjithshëm i PD-së Gazment Bardhi...

TIA: Nga nesër anulohen të gjitha fluturimet, pasagjerët mund të rimbursohen ose të rishikojnë datën deri në fund të 2021

Tirana International Airport njofton se ndalimi i fluturimeve nga Austria hyn në fuqi nga nesër deri më 31 korrik. Ndërkohë të gjitha fluturimet janë anuluar,...

BE: Nisni vaksnimin për gripin sezonal që tani në verë

Komision Europian ka këshilluar vendet anëtare të BE të nisin sa më shpejt vaksinimin për gripin sezonal të vjeshtës që tani në verë. Sipas KE,...