Greqia dëshiron të përcaktojë territoret e juridiksionit detar me Turqinë

Zëdhënësi i qeverisë së Greqisë, Stelios Petsas, njoftoi se ashtu sikurse kanë bërë me Italinë, dëshirojnë të bisedojnë me Turqinë çështjen e kufizimit të territoreve të juridiksionit detar.

Në një konferencë të zakonshme për shtyp në kryeqytetin Athinë, Petsas bëri një vlerësim lidhur me Egjeun dhe Mesdheun Lindor.

Duke vënë theksin se me Turqinë duhet të jenë të hapura kanalet e komunikimit kryesisht në periudhat e tensioneve, Petsas tha: “Ashtu sikurse kemi bërë me Italinë, dëshirojmë të bisedojmë edhe me Turqinë për përcaktimin e territoreve të juridiksionit detar”.

Anija për kërkime sizmike Barbaros Hayrettin Paşa ka vajtur në Republikën Turke të Qipros Veriore tha Petsas, i cili ka bërë të ditur se kryeministri i Greqisë Kyriakos Mitsotakis ka diskutuar në telefon çështjen me liderin e Qipros Greke Nicos Anastasiades.

Greqia dhe Italia me 9 qershor nënshkruan marrëveshjen e kufizimit të zonës eksluzive ekonomike mes dy vendeve në Detin Jon.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Komuna e Junikut me linjë të veçantë të furnizimit me energji elektrike

Qytetarët e Komunës së Junikut, që nga dita e premte, kanë mundur të dallojnë ndryshimin në furnizim me energji elektrike nga ana e KEDS-it,...

Pas lirimit të aktivistëve të VV-së nga paraburgimi, reagon Tomë Gashi

Avokati, Tomë Gashi, përmes një postimi në Facebok, ka reaguar pas ndërprerjes së masës së paraburgimit ndaj të akuzuarve Atdhe Arifi, Frashër Krasniqi dhe...

Muajt, ditët dhe orët kur ndodhin më shumë aksidente në Shqipëri

Policia e shtetit analizon kohën se kur ndodhin aksidentet si dhe ku ndodhin. Statistikat...

Së fundi

Sot në Gjermani filloi testimi i detyruar i udhëtarëve.

Siç ishte paralajmëruar, sot në Gjermani ka filluar testimi i detyruar për koronavirus për të kthyerit nga zonat e rrezikut. Qindra njerëz janë ekzaminuar...

Si të Përgatisni Reçelin e Kumbullave në Dy Mënyra

Në doni të ëmbëlsoni veten apo më të dashurit tuaj apo në doni një gosti të veçantë për miqtë përgatisni reçel me kumbulla. Të freskëta...

Basha : Po rivriten nga qeveria ortake e krimit të organizuar. Gjaku dhe sakrifica sublime e tyre nuk do të shkojë dëm!

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha kujton 4 efektivët e Policisë të vrarë në krye të detyrës Fatos Xhani, Altin Dizdari, Kastriot Feskaj dhe...