Gjermani, pasojat e koronavirusit: Mishi mund të shtrenjtohet!

Shpërthimi i koronavirusit në disa thertore detyroi qeverinë gjermane të vendosë që prej fillimit të vitit 2021 të mos ketë më kontrata si ato të tanishmet në industrinë e mishit.

Fuqia e lirë punëtore nga Polonia dhe Rumania është përballur për nëj kohë të gjatë me kushte të rënda jete, të cilat nuk janë përmirësuar pavarësisht paralajmërimeve dhe kërkesave. Kushtet për punë e konkurrenca në industrinë e mishit, të cilin gjermanët e duan aq shumë, janë të vështira.

Por me shpërthimin e pandemisë, thotë DW, duket se do të bëhet e mundur ajo që nuk u realizua ndër vite: përmirësimi I kushteve të punëtorëve në industrinë e mishit. Janë ngritur zërat ndërkohë që ankohen se gjendja është e njëjtë edhe në shumë fusha të tjera, si në ndërtimtari për shembull. Po a mund të ketë ndalime ligjore vetëm për industrinë e mishit? Për këtë po pritet reagimi i Gjykatës Kushtetuese.

Kontrollet kanë qenë shumë të dobëta më parë se ka pasur mangësi të fuqisë punëtore. Por ndërkohë gjermanët që hanë me kaq dëshirë produkte të mishit, nuk duhet të befasohen, nëse shumë shpejt, mishi do të shtrenjtohet, thotë Jens Thurau, I cili kujton se në Gjermani, njerëzit paguajnë më pak për ushqime, krahasuar me vendet e tjera.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Erdogan: Zoti e mëshiroftë vëllain dhe dëshmorin Morsi

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka lëshuar një mesazh ngushëllimi për ish-presidentin e parë të Egjiptit të zgjedhur në rrugë demokratike, Mohamed Morsi,...

57 raste me kancer lëkure në vit

Melanoma apo siç njihet ndryshe kanceri i lekurës, po shënon rritje të numrit të rasteve nga viti në vit. Bazuar në të dhënat e...

Meta e refuzon, turqit e ndihmojnë: Veliaj promovon kënd të ri lojrash për Tiranën

Kreu i Bashkisë Erion Veliaj dha lajmin e nisjes së një parku të ri lodrash në Tiranë, sërish të zona e Liqenit, një investim...

Së fundi

Kosovë : Janë rregjistruar 13 raste të reja me COVID-19

TREMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE DY TË SHËRUAR! Sot më 31 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

Qeveria shfuqizon vendimet e mëparshme: Hapen çerdhet, kafiteritë, kufijtë e qendrat tregtare

Qeveria në detyrë ka zhvilluar sot mbledhjen e radhës, ku ndërmorën vendimin që t’i shfuqizojnë disa nga vendimet që kishin ndërmarrë në fillim të...

Rusia regjistroi një rritje të re të rasteve me koronavirus

Për herë të parë që nga 23 maji, rastet e reja shkuan në mbi 9 mijë, pasi 9.268 person rezultuan pozitivë me COVID-19 gjatë...