“Gërmadhë që vetëm emrin ka teatër”, Rama citon aktoren e njohur

Kryeministri Edi Rama vijon postimet e tij për Teatrin Kombëtar. Sipas tij, godina aktuale është një gërmadhë që vetëm emrin ka teatër.

Në një mendim me të, Rama thotë se është edhe aktorja e njohur Drita Haxhiraj, e cila siç shprehet ai, është pro ndërtimit të një teatri të ri.

STATUSI I PLOTE
Aktorja e njohur Drita Haxhiraj, është ngjitur një jetë të tërë në skenën e Teatrit Kombëtar. Ajo bën pjesë tek shumica e komunitetit teatror që kërkon ndërtimin e një Teatrit të Ri Kombëtar në vend të kapanonit të ushtrisë italiane, i cili u kthye në teatër gjatë komunizmit dhe mbeti një karakatinë gjithnjë e më jodinjitoze, deri sot e gjithë ditën. Një gërmadhe që vetëm emrin ka teatër, e që as në ditët e veta më të mira nuk e ka lehtësuar, po e ka vështirësuar dhe dëmtuar aktivitetin artistik me kushtet e veta mizerabël, me hapësirat krejt të papërshtatshme për një teatër normal (lëre pastaj KOMBËTAR), me mungesën e mjediseve për aktorët e me radhë.

DRITA HAXHIRAJ:
Në atë godinë ruajmë kujtime të hidhura edhe të ëmbla. Godina është shumë e shtrenjtë për ne, është “Jerusalemi ynë”, siç ka thënë edhe Robert Ndrenika. Por duhet t’ju them se gjendja e saj fizike është e rëndë. Kur ne futeshim poshtë skenës për të kaluar në anën tjetër, atje kishte lagështirë dhe myk. Aty janë sëmurur shumë aktorë. Në vitet 1972-’73, Naim Frashëri, Violeta Manushi, Sulejman Pitarka diskutonin për të bërë një teatër të ri, sepse të gjithë po sëmureshin nga mushkëritë. Pjetër Gjoka u sëmur nga mushkëritë. Për mos t’ju thënë edhe të fundit, që për shkak të mushkërive është ndarë nga jeta kolegu dhe partneri që nga fëmijëria, Roland Trebicka. Vetë ata që e krijuan e ngritën si problem se duhet një teatër i ri. Ata donin vendin, territorin, por jo muret. Ky është amaneti i tyre! Ne jemi me ta, që teatri të bëhet i ri dhe modern, jo për të kaluar radhën apo për të përfituar ndonjë tjetër. Të jetë aty ku është, të ndërtohet bukur edhe t’u vlejë brezave të ardhshëm.

foto galeri

- Reklamë -

LEXO MË SHUMË

Zaev: Të thjeshtësohen procedurat doganore Maqedoni-Serbi

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev pas bisedimeve me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiç, deklaroi se të dyja palët duhet të shfrytëzojnë të gjitha mundësitë...

Rashiç: Ushtria e Kosovës është kërcënim për serbët

Ish–deputeti i Kuvendit të Kosovës dhe kryetari Partisë Demokratike Progresive, Nenad Rashiçi ka thënë për rtv kim se populli serb Ushtrinë e Kosovës e...

KBI i kthen mbrapsht paratë e paguara për varrimin e nënës Sabri Beqiri

Këshilli i Bashkësisë Islame – KBI në Vushtrri , ka reaguar në lidhje me rastin e qytetarit Sabri Beqiri, i cili ka deklaruar se...

Së fundi

Deklarata e Ambasadës Amerikane, reagon Tahiri: Drejtësia të bëjë drejtësi

Ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri ka reaguar pas deklaratës së Ambasadës Amerikane. Tahiri shkruan në Facebook se nuk beson që Ambasada Amerikane është kthyer në...

“Brexit pa marrëveshje”, Airbus kërcënon: Ikim nga Britania

Kompania Airbus lëshoi një paralajmërim mjaft të fortë këtë fundjavë, në lidhje me ndikimin e largimit të Britanisë nga Bashkimi Europian. Sipas kompanisë, nëse largimi...

Ministrja Reshitaj lançon softverin për cilësinë e ajrit

Në kuadër të Javës së Mjedisit, ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor Albena Reshitaj ka prezantuar sot lançimin e softverit për të dhënat rreth...