Gaza, një viktimë dhe 94 raste të reja me COVID-19

Autoritetet shëndetësore palestineze sot regjistruan një vdekje dhe 94 raste të reja me koronavirusin e ri (COVID-19) në Rripin e Gazës së bllokuar.

Në një deklaratë, Ministria e Shëndetësisë tha se një person 51-vjeç humbi jetën nga koronavirusi.

Numri i rasteve është rritur në 2.100, përfshirë 16 vdekje dhe 356 të shëruar. “Numri i rasteve aktive në Gaza është rritur në 1.728”, tha ministria.

Rripi i Gazës, i cili ndodhet nën një bllokadë të Izraelit që nga viti 2007, vuan nga mungesa e rëndë e ilaçeve dhe pajisjeve mjekësore, përveç ndërprerjeve të përditshme të energjisë elektrike.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Renditja globale/ Cilat janë ushtritë më të mëdha në botë! Ku renditet Shqipëria

Kur vjen puna të fuqia njerëzore, asnjë vend në botë nuk i afrohet Kinës. Sipas “Global Firepower...

Sinead O’Connor bëhet muslimane: një udhëtim teologjik më çoi në Islam

Kjo është lajmëruar prej saj në Twitter, ku ka bërë të ditur dhe emrin e ri, Shuhada ‘Davitt. Ndërkohë, mediat irlandeze kujtojnë se disa...

A do të kandidojë Tërnava për mandatin e katërt në krye të BIK-ut?

Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, i cili është në krye të Bashkësisë Islame të Kosovës qe 13 vjet, po shkon drejt përfundimit të mandatit...

Së fundi

“Apple” kompania e parë amerikane që vlen dy trilionë dollarë

Kompania teknologjike “Apple” u bë sot kompania e parë, e tregtuar publikisht nga SHBA, që arriti një kapitalizim tregu prej dy trilionë dollarësh, duke...

Maltë-Gazetarja e vrarë/ Arrestohet kreu i kabinetit të ish-kryeministrit Muscat

Tre vite pas vrasjes së gazetares investigative malteze Daphne Caruana Galizia, e cila akuzoi zyrtarë të lartë për korrupsion, dje është arrestuar shefi i...

Protesta në Bullgari/ Mijëra qytetarë kërkojnë largimin e kryeministrit Borisov

As festimet për ditën e pavarësisë së Bullgarisë, nuk i ndaloi qytetarët bullgarë të protestojnë dhe ti bëjnë thirrje kryeministrit Bojko Borisov dhe kryeprokurorit...