Gaza, falet namazi i parë i xhumasë pas ndërprerjes dymujore për shkak të pandemisë

Sot në xhamitë në Rripin e Gazës u bë falja e namazit të xhumasë për herë të parë pas ndërprerjes dymujore për shkak të pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19).

Mijëra njerëz falën xhumanë nëpër xhami të ndryshme në Rripin e Gazës, duke i kushtuar kujdes masave mbrojtëse si mbajtja e maskave, ruajtja e distancës fizike dhe mosshtrëngimi i duarve.

Ndërsa Komuna e Gazës mori përsipër dezinfektimin dhe pastrimin në disa xhami të rajonit, ekipet e Ministrisë së Vakëfeve u kujdesën për të vendosur vizat për ruajtjen e distancës fizike në xhami.

Xhamitë në Gaza ishin mbyllur më 23 mars në kuadër të luftës kundër virusit.

Ministria e Çështjeve Fetare dhe Vakëfeve më 17 maj njoftoi hapjen e xhamive për namazin e xhumasë dhe atë të Bajramit.

Sipas Ministrisë palestineze të Shëndetësisë në Gaza, deri më tani në enklavën palestineze janë regjistruar 49 raste me COVID-19.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Ankohet Kryeministri: Më mirë të ishim dëshmorë se kështu si jemi!

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, gjatë ceremonisë së zbulimit të pllakës përkujtimore të dëshmorëve të Llapit, ka thënë se dëshmorët e kombit janë në...

Një koktej ilaçesh shndërrohet në fabrikë neuronesh!

Një koktej prej katër ilaçesh është në gjendje të transformojë në neurone qelizat e trurit me formën karakteristike të yjeve dhe që në kushte...

Familja e veprimtarit të vrarë të LDK-së paralajmëron Hashim Thaçin: Nuk do të shpëtosh nga Gjykata Speciale

Presidenti Hashim Thaçi, para tre vjetëve e kishte bërë homazhe e kishte shpallur dëshmorë të kombit, veprimtarin...

Së fundi

Kosovë : Janë rregjistruar 13 raste të reja me COVID-19

TREMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE DY TË SHËRUAR! Sot më 31 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

Qeveria shfuqizon vendimet e mëparshme: Hapen çerdhet, kafiteritë, kufijtë e qendrat tregtare

Qeveria në detyrë ka zhvilluar sot mbledhjen e radhës, ku ndërmorën vendimin që t’i shfuqizojnë disa nga vendimet që kishin ndërmarrë në fillim të...

Rusia regjistroi një rritje të re të rasteve me koronavirus

Për herë të parë që nga 23 maji, rastet e reja shkuan në mbi 9 mijë, pasi 9.268 person rezultuan pozitivë me COVID-19 gjatë...