SHQIPERIA

Fshati i shtëpive bosh. Braktisja, për shkak të emigracionit

Spread the love

Në Kryevidh, prej vitesh nuk bëhen dasma. Në fshat ka rreth 300 shtëpi, por nëpër rrugë sheh dyer të mbyllura. Në 60 familjet që kanë mbetur, dyert më së shumti t’i hapin të moshuarit.

Fermerët braktisën tokat dhe shkuan emigrantë, ndërsa të tjerë nuk janë kthyer nga qytetet ku përfunduan studimet.

Prindërit e mbetur në Kryevidh jetojnë me frikën se, pas tyre, në fshatin e braktisur do të pllakosë heshtja.

Related posts

Vrau kunatin në 2004, 38-vjeçari kapet në Itali (Emri)

dritatv

Juncer në Tiranë, Rama: Vettingu po jep efektet, po godasim krimin

dritatv

LIVE/ KE “JO” negociatave, Rama sqaron arsyen: Të shohim të vërtetën në sy, përplasje të qasjes mes Francës e Gjermanisë

dritatv

Leave a Comment