Fshati i shtëpive bosh. Braktisja, për shkak të emigracionit

Në Kryevidh, prej vitesh nuk bëhen dasma. Në fshat ka rreth 300 shtëpi, por nëpër rrugë sheh dyer të mbyllura. Në 60 familjet që kanë mbetur, dyert më së shumti t’i hapin të moshuarit.

Fermerët braktisën tokat dhe shkuan emigrantë, ndërsa të tjerë nuk janë kthyer nga qytetet ku përfunduan studimet.

Prindërit e mbetur në Kryevidh jetojnë me frikën se, pas tyre, në fshatin e braktisur do të pllakosë heshtja.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

“Lufta kundër terrorizmit në të ardhmen do të jetë më intensive”

Ministri turk i Mbrojtjes, Hulusi Akar, ka thënë se vendi i tij është i vetmi që ballë për ballë ka luftuar kundër organizatës terroriste...

Gjesti për të cilin po flasin të gjithë (Video)

Cristiano Ronaldo vendosi që të përshëndeste portierin e Juventusit, Gianluigi Buffon pas përfundimit të ndeshjes dramatike Real-Juve, të përfunduar me rezultatin 1-3. Sulmuesi i madrilenëve...

Nxehen gjakrat, Bardhi paralajmëron Ramën: Fundi jot i tmerrshëm

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike Gazment Bardhi bën përgjegjës për situatën në vend dhe përplasjet në të gjitha bashkitë e drejtuara nga opozita...

Së fundi

Manastirliu tek ‘Shefqet Ndroqi’: Nisin përgatitjet për ta kthyer në COVID2

Teksa shifrat e të prekurve me COVID-19 janë rritur ndjeshëm në vendin tonë, në spitalin Universitar “Shefqet Ndroqi”, ku kanë nisur përgatitjet për t’u...

Maqedoni: 123 persona të shëruar dhe 88 raste të reja me covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë realizuar 973 teste, ndërsa janë regjistruar 88 raste të reja me COVID-19. Sipas qyteteve:...

Mosrespektimi i masave, dënimi deri në 12 vjet burgim e 8 mijë euro gjobë

Policia e Kosovës nga dita e martë do të nisë shqiptimin e gjobave për qytetarët që nuk respektojnë masat e dala nga Qeveria e...