Foto/ Cakaj jep garanci para komisionerit të PE: Shqipëria do të vazhdojë punën e pakursyer për reforma modernizues!

Gjatë qëndrimit në Bruksel, Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme zhvilloi një takim me Komisionerin e sapozgjedhur për Politikat Evropiane të Fqinjësisë dhe Zgjerimit, Olivér Várhelyi. Në takim u diskutua mbi përmbajtjen e metodologjisë së re të negociimit dhe rëndësinë e procesit të zgjerimit të BE-së në Ballkanin Perëndimor.

Gjithashtu, të dy bashkëbiseduesit ndanë qëndrimin e njejtë se Shqipëria i ka përmbushur të gjitha kushtet e nevojshme teknike për të filluar procesin e bisedimeve për anëtarësim.

Pas miratimit të metodologjisë së re, pritet një dinamikë e shtuar në politikat e zgjerimit të BE-së që do të mundëson hapjen e bisedimeve për anëtarësim me Shqipërinë. Në një reagim në llogarinë e tij në Facebook sa i përket takimit Cakaj u shpreh: “Pavarësisht shtyrjes së vendimit dhe procesit të reformimit të metodologjisë së negociimit, Shqipëria do të vazhdojë punën e pakursyer për reforma modernizuese dhe transformime demokratike!”

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Një shpresë për gjithë botën, kancerit po i vjen fundi!

Një trajtim i ri për kancerin, i cili i shfrytëzon qelizat e imunitetit nga të huajt mund t’i shpëtojë miliona jetë të pacientëve me...

DYSHIMET PËR IMAMË, SHTYJNË LIGJERATAT NË BURGJE

DYSHIMET PËR IMAMË, SHTYJNË LIGJERATAT NË BURGJE https://www.youtube.com/watch?v=72eIqya7tR4&feature=share

Kosova dhe Kroacia do të mësojnë gjuhën e njëra-tjetrës

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi priti sot në takim ambasadoren e Kroacisë në Kosovë, Marija Kapitanoviç, me të cilën bisedoi për...

Së fundi

Lajmet dt: 05 / 08 / 2020

https://youtu.be/3HFTOVxGm-A 181 infeksione të reja me koronavirus jane shenuar gjate 24 oreve te fundit ne zvicer. Zyra Federale e Shëndetit Publik ka raportuar se numri...

Zemaj i bie pishman, e anulon vendimin e djeshëm për rregullimin e çmimit të barnave

Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj sot është takuar me përfaqësues të Odës së Farmacistëve të Kosovës, të Shoqatës Farmaceutike të Kosovës, të Shoqatës së...

MSh: Humbin jetën 6 pacientë, 139 raste të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë konfirmoi sot se janë 139 raste të reja të prekura nga Covid 19, ndërkohë që kanë humbur jetën 6 pacientë, duke...