• Home
  • EKONOMI
  • FMN: Kosova me rritje ekonomike prej 3,5 për qind
EKONOMI

FMN: Kosova me rritje ekonomike prej 3,5 për qind

Spread the love

Kosova këtë vit do të ketë rritje ekonomike prej 3.5 për qind, sipas raportit të fundit të Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) për perspektivën ekonomike botërore.

Nga shtetet evropiane, rritjen më të vogël ekonomike do ta ketë Bosnja e Hercegovina me 2,3 për qind, Maqedonia me 2,5, Kroacia me 2,9 dhe Serbia me 3, raporton AP.

Mali i Zi, sipas raportit të FMN-së, do të ketë rritje ekonomike prej 3 për qind, Bullgaria 3,6, Hungaria 3,2, Rumania 5,5 dhe Shqipëria 3,7.

Në këtë grup të shteteve, FMN e ka përfshirë edhe Poloninë e cila do të duhej të kishte rritje ekonomike prej 3,8 për qind dhe Turqia me 5,1 për qind.

Për vitin e ardhshëm, FMN parasheh që Kosova të ketë rritje të njëjtë ekonomike, bashkë me Turqinë, prej 3,5 për qind, shkruan koha.net. Edhe Shqipëria pritet të ketë rritje të njëjtë ekonomike, prej 3,7 për qind për vitin e ardhshëm, ndërsa Serbia parashihet të ketë rritje prej 3,5 për qind. Rritje më të madhe se Serbia do të ketë, veç Shqipërisë, edhe Rumania me 4,4 për qind./Kosova Post/

Related posts

Bitcoin për herë të parë në vlerën mbi 7.000 dollarë

dritatv

Nafta e nis javën me rritje

dritatv

Hapet Forumi Ekonomik Kosovë – Turqi

dritatv

Leave a Comment