Flota e peshkimit pa GIS, Panariti: Cenohet siguria kombëtare

Ashtu si nënkryetari i LSI-së, Luan Rama edhe ish ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti jep alarmin për cënim të sigurisë kombëtare.

Në Facebook, deputeti i LSI shkruan se vetëm anijet e flotës së peshkimit nuk gjurmohen, pasi prej 9 muajsh mungon sinjali GIS i sistemit të Bluebox në anijet, përshkak të mospagesës së kontraktorit.

“Se pari, po cenohet rende siguria kombetare, sepse rritet rreziku i trafiqeve te paligjshme perfshire dhe ai i narkotikeve, me mjete te cilat nuk gjurmohen dhe zbulohen. Se dyti evazion i rende fiskal nga mungesa e raportimit te veprimtarise ekonomike te peshkimit dhe cenim i rende i statistikave te sektorit duke na vendosur ne disavantazh te thelle ne negociatat dhe financimet nga Bashkimi Evropian. Mos harroni qe jemi nder vendet e para qe perkrah Shteteve te Bashkuara, nenshkruan dhe ratifikuam marreveshjen e masave portuale per ndalimin e peshkimit dhe trafiqeve te paligjshme dhe partneret tane strategjike presin rezultate dhe jo fjale”, thotë Panariti./Top Channel/

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Vuçiç “ultimatum” Listës Serbe, për çfarë bëhet fjalë?

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka thënë se Lista Serbe duhet të marrë pjesë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Kosovë. Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç,...

Aplikacioni që flet për ata që s’kanë zë

Jeta e Vlastimil Gular ka marrë një kthesë të papritur një vit më parë pasi një operacion i vogël në kordat e zërit, ka...

Çokollatë e nxehtë: Receta e famshme franceze me shije fenomenale

Çokollatë e nxehtë (Chocolat Chaud) E shijshme, e errët dhe e butë, dhe stil parizien, Çokollata e nxehtë është një pije – çokollatë e...

Së fundi

Itali, konfirmohen 681 vdekje të reja nga COVID-19

Italia ka raportuar 681 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar në 15.362 numrin e përgjithshëm të vdekjeve nga virusi...

Apeli i ri i IKShP-së: E kemi ende situatën nën kontroll, ju lutem rrini në shtëpi

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka lëshuar një apel tjetër sa i përket gjendjes me koronavirusin në Kosovë, specifikisht respektimit të masave kundër përhapjes...

Kosova me më së paku të prekur me Covid-19 në rajon, prin Serbia

Republika e Kosovës po del të jetë vendi me më së paku persona të infektuar më koronavirus në rajon. Kosova deri më tani ka të...