• Home
  • KOSOVA
  • Flitet në Beograd: Sa shkoi në Sofje, Serbia e njohu pavarësinë e Kosovës
KOSOVA

Flitet në Beograd: Sa shkoi në Sofje, Serbia e njohu pavarësinë e Kosovës

Spread the love

Kreu i grupit parlamentar “Dveri”, Boshko Obradoviç, thotë se me të shkuar delegacioni i Serbisë në samitin e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor në Sofje, Serbia efektivisht (de jure) e njeh pavarësinë e Kosovës.

Sipas tij, Kosova në samitin e Sofjes nuk mund të paraqitet në nivelin kombëtar. Obradoviç përshëndet vendimin e Spanjës për të mospjesëmarrje në samit për shkak të qëndrimit të fortë ndaj Kosovës, dhe

Ndryshe, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do të jetë pjesë e agjendës së paraparë për Samitin e Sofjes që do t’i bëjë bashkë vendet e Ballkanit Perëndimor dhe Bashkimin Europian. Temë kryesore ku pritet të debatohet në Samitin në Sofje të Bullgarisë,  Zyra e Bashkimit Europian në Kosovë bënë të ditur përmes një promoje, ku shfaqen rekomandime të modelit të Bashkimit Europian për një të ardhme të sigurt dhe euroatlantike për Kosovën.

Ndryshe, kryeministri Sllovak, Peter Pellegrini, duke folur në parlamentin e Sllovakisë, ka komentuar edhe vendimin për bojkotimin e samitit të Sofjes nga ana e homologut të tij spanjoll, Mariano Rajoy, vendim ky që erdhi për shkak të pjesëmarrjes së Kosovës atje. Ani pse, Sllovakia është njëra nga pesë vendet e cila ende nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës, ky shtet e ka konfirmuar pjesëmarrjen në samit. “Bratislava zyrtare nuk ka për qëllim që të ndryshojë diçka e cila do të dërgonte në njohjen e pavarësisë së Kosovës”, ka thënë ai./Kosova Post/

Related posts

Të larguarit nga Vetëvendosje mund të bëhen tërheqës për strukturat në pushtet

dritatv

EULEX-i kontrollon Aeroportin e Prishtinës por nuk i gjen gylenistët

dritatv

Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismajli premton se furnizimi me barna do të stabilizohet gjatë muajve të ardhshëm

dritatv

Leave a Comment