Erdogan: Qëndrojmë kundër atyre që dëshirojnë të copëtojnë Sirinë

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdogan, ka deklaruar se Turqia nuk ka synime në tokat e Sirisë dhe se qëndrojnë kundër atyre që dëshirojnë të copëtojnë atë vend.

Në një mbledhje të mbyllur për media, presidenti Erdogan në zyrën presidenciale Dolmabahçe të Stambollit u takua me kryeredaktorët e përgjithshëm të gazetave, kanaleve televizive dhe agjencive të vendit.

“Turqia nuk ka sy në tokat e Sirisë. Qëndrojmë kundër atyre që dëshirojnë të copëtojnë Sirinë”, tha Erdogan, duke folur në lidhje me operacionin në vazhdim “Burim i Paqes”.

Në lidhje me komunikimin e tij me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, ai tha se, “Në çdo kohë zhvillojmë bisedimet tona me zotëri Putinin në rast se ndodh ndonjë problem. I hedhim së bashku hapat që duhet të hidhen”.

Erdogan foli edhe lidhur me pretendimet e arratisjes së të burgosurve të DEASH-it, duke theksuar se, “Kjo është një dezinformim. Me këtë duan të provokojnë Amerikën dhe Perëndimin”.

Të mërkurën, Turqia nisi operacionin “Burimi i Paqes” në lindje të lumit Eufrat në veri të Sirisë për të siguruar kufijtë e saj duke eliminuar elementet terroriste dhe për të garantuar kthimin e sigurt të refugjatëve sirianë dhe integritetin territorial të Sirisë.

- Reklamë -

LEXO MË SHUMË

Në ora 14 fillon numërimi i votave me kusht dhe atyre me postë

Votat me kusht, ato me postë dhe votat e personave me nevoja të veçanta të zgjedhjeve të 19 nëntorit janë ato që kanë mbetur...

Të qarit i bën mirë mendjes dhe ju qetëson

A e dinit që të qarit i bën mirë mendjes? Ky gjest, i parë negativisht nga shoqëria, ka shumë avantazhe për ne. Ndonjëherë, kemi...

Tre të vdekur në 24 orë në spital, ISHP: Efektivi i policisë kishte “Meningokok C”, për të tjerët priten analizat

Instituti i Shëndetit Publik ka zbuluar shkaqet e vdekjes tragjike të policit të Rrugores, Mariglen Mestani, në...

Së fundi

Meta kërkon kompani zvicerane në sektorët strategjikë

    Zvicra do të vazhdojë të mbështesë Shqipërinë në kuadër të strategjisë së bashkëpunimit me vendin tonë deri në vitin 2021.  Garancia për këtë është dhënë...

Sindikata kundër zvogëlimit të pagave në Telekom

Kryetari i Federatës Sindikale të PTK-së, Lamih Balaj ka reaguar ndaj deklaratave të kryeshefit të PTK-së Bedri Istrefi. Istrefi i cili udhëheq me Telekomin e...

Barnat në Kosovë blihen me çmime më të larta sesa çmimi real

Në ditën e katërt të “Javës Kundër Korrupsionit 2017”, është diskutuar për tenderët mjekësorë në Ministrinë e Shëndetësisë, ku u tha se barnat në...