Ekstradohen nga Greqia dy shqiptarë nga vrasja në 2004-ën në Fier tek vjedhja me dhunë

Dy persona janë ekstraduar nga Greqia, pasi ishin dënuar për vepra të ndryshme penale, njëri për vrasje dhe tjetri për vjedhje. Mësohet se i ekstraduar është shtetasi Petrit Buzi, 47 vjeç.

Ky shtetas është arrestuar nga autoritetet policore në Athinë, në mars 2019, me qëllim ekstradimin drejt Shqipërisë, në zbatim të urdhër-arrestit ndërkombëtar të nxjerrë nga Zyra Qendrore Kombëtare Interpol Tirana, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Fier, në vitin 2005, e ka dënuar këtë shtetas me 16 vjet burgim, për veprën penale “Vrasja me paramendim, e kryer në bashkëpunim”.

NGJARJA

Më datë 25 mars të 2004-ës, ky shtetas, në bashkëpunim me tre shtetas te tjerë, ka vrarë shtetasin me inicialet N. H., në fshatin Kallm i Madh, Fier.
Po ashtu, drejt vendit tonë u ekstradua dhe shtetasi shqiptar T. Sh., alias T. S., alias E. P., 34 vjeç. Ky shtetas ishte shpallur në kërkim, pasi në maj 2018 Gjykata e Rrethit Gjyqësor Fier i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale “Vjedhja me dhunë”.

PËRMBLEDHJE E NGJARJES SË NDODHUR:
Më datë 06.04.2018, në poliklinikën e specialiteteve në Fier, ky shtetas ka hyrë në zyrën e shtetases L. A. dhe i ka vjedhur nga çanta e saj portofolin dhe kartën e bankës. Nga hetimet e kryera ka rezultuar se autor i kësaj ngjarjeje është shtetasi T. Sh.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Vendet e Ballkanit e fituan betejën me COVID-19

ADMIR FAZLAGIKJ Në përgjithësi, vendet e Ballkanit e fituan betejën me pandeminë COVID-19, ndërsa parashikime të caktuara tregojnë se vala epidemike duhet të përfundojë deri...

Ja si i arsyeton Haradinaj shpenzimet e Thaçit!

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka arsyetuar shpenzimet e presidentit, Hashim Thaçi, derisa ky i fundit i kishte bërë sa ishte në krye të...

‘Unitetit politik në Preshevë i bashkohet një parti tjetër’, Cakaj: Firmos marrëveshjen edhe kryetari Nagip Arifi

Ministri i Jashtëm në detyrë i Shqipërisë ka njoftuar se një tjetër parti, ajo Demokratike në Luginën...

Së fundi

Hoti: Nuk do të hezitoj ta kërkoj. Thaçi: Qytetarët të zbatojnë masat rigorozisht

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka paralajmëruar vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme për shkak të përkeqësimit të situatës me koronavirus. Nga foltorja e Kuvendit, Hoti...

Hajdari paralajmëron krijimin e partisë së re: Shqiptarët duan një alternativë tjetër

Një ditë pas daljes publike të liderit të PD-së Lulzim Basha për listat e hapura, ku sulmoi ashpër kryeministrin Edi Rama, vjen një reagim...

Publikohet tjetër përgjim i Zoran Zaevit, ja çfarë thotë për Ali Ahmetin dhe rastin që po hetohej

Një tjetër përgjim i ashtuquajtur ‘’bombë’’ është publikuar nga mediat në Maqedoninë e Veriut vetëm pak ditë para zgjedhjeve, pikërisht për ish= kryeministrin Zoran...