Ekspertët paralajmërojnë për mënyrën e të ushqyerit gjatë karantinës

Me përhapjen e koronavirusit të ri (Covid-19) në shumë pjesë të botës, njerëzit mbeten të karantinuar nëpër shtëpi, por ekspertët paralajmërojnë se zvogëlimi i aktivitetit fizik dhe mënyrat jo të mira të të ushqyerit përbëjnë rrezik për shëndetin,  (AA).

“Ne duhet të kemi parasysh se një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar forcon sistemin tonë imunitar dhe na mbron”, tha gastroenterologu Vedat Goral nga Spitali Universitar Medipol Mega në Stamboll.

Goral theksoi se është jashtëzakonisht i rëndësishëm vendi se ku hamë kur qëndrojmë në shtëpi.

“Hani në tryezë. Mos hani në shtrat, në dhomën e gjumit ose në kompjuter, pasi mund të hani pa vetëdije më shumë sesa keni nevojë. Kjo mënyrë e sjelljes mund të çojë në shtimin e peshës dhe madje edhe në sëmundje kronike”, tha Goral.

Ai konsideron se është shumë e rëndësishme edhe ajo çfarë blejmë. Ai rikujtoi për vendosjen e orës policore si dhe gjendjes së jashtëzakonshme, për çka njerëzit blejnë makarona sepse janë të lira.

Makaronat nuk janë një vakt ideal për shkak të numrit të lartë të kalorive dhe vlerës së ulët të saj ushqyese. Në vend të makaronave, Goral rekomandon ushqime të pasura me fibra dhe proteina si dhe fruta dhe perime.

Ai shtoi se nuk duhet lënë anash ushqimet e pasura me vitaminë D dhe kalcium si qumështi, vezët, kosi dhe djathi. Goral gjithashtu rekomandoi për konsumin e ushqimeve të pasura me vitaminë C.

“Ju mund të hani molla, portokall dhe të gjitha llojet e agrumeve”, tha Goral.

Për ata që nuk hanë mish, ai rekomandoi bizele, thjerrëza të kuqe, qiqra (leblebia) dhe fasule të kuqe. Sipas tij, dieta e shëndetshme dhe e ekuilibruar nuk është e mjaftueshme, prandaj duhet të ushtrohet.

“Konsumi i pijeve me sheqer që rrisin shpejt sheqerin në gjak, bukën e bardhë, ëmbëlsirat dhe mishin e përpunuar për mëngjes dhe ushqimet me kripë të lartë duhet të minimizohen”, tha Goral.

Ai paralajmëroi shmangien e pijeve alkoolike dhe cigaren, veçanërisht gjatë një periudhe stresuese.

Gizem Gencyurek, nutricioniste në spitalin e Universitetit Medipol Pendik në Stamboll, tregoi se stresi mund të bëjë që dikush të hajë më shumë gjatë aktivitetit të zvogëluar fizik.

Për ta parandaluar këtë, ekzistojnë disa gjëra për të cilat Gencyurek thotë se nuk janë të vështira dhe njëra prej tyre është ushqimi i shëndetshëm.

“E para nga këto është një dietë e ekuilibruar: Ne duhet të përfshijmë 4 grupet themelore të ushqimit që i kemi në dispozicion, e që janë mishi, qumështi, drithërat, pemët dhe perimet, veçanërisht gjatë ngrënies së mëngjesit, drekës dhe darkës”, tha Gencyrek.

Ajo tha se nuk duhet të harrojmë pierjen e ujit dhe forcimin e sistemit imunitar.

Gjithashtu është e dobishme të marrim multivitaminë dhe probiotikë.

“Ne duhet të zgjedhim një alternativë të shëndetshme në vend të produkteve të paketuara, të përpunuara dhe të sheqerosura. Për shembull, në vend të patateve të skuqura gjatë shikimit të një filmi, ju mund të hani kokoshka ose në vend të pijeve të gazuara mund të pini qumësht me shafran të Indisë”, theksoi Gencyurek.

Ajo shtoi se është thelbësore të jemi sa më aktiv në shtëpi dhe se në internet janë në dipozicion të cilat mund të bëhen në komoditetin e shtëpisë.

Sipas saj, higjena dhe mënyra e gjumit janë jashtëzakonisht të rëndësishme gjatë karantinës.

Ajo rikujtoi nevojën për ajrosjen e dhomave dhe larjen e shpeshtë të duarve me sapun.

Lloji i ri i koronavirusit, i cili për herë të parë shpërtheu dhjetorin e kaluar në qytetin kinez Wuhan është përhapur në më shumë se 170 vende dhe territore.

Organizata Botërore e Shëndetetësisë shpërthimin e koronavirusit e ka shpallur pandemi.

Më shumë se 472 mijë njerëz janë infektuar nga lloji i ri i koronavirusit në botë ndërsa 21.300 kanë vdekur si rezultat i infeksionit. Më shumë se 114.800 janë shëruar, njofton Universiteti amerikan “Johns Hopkins”.

Megjithë, numrin në rritje të njerëzve të infektuar, shumica e të prekurve nga virusi tregojnë simptoma të lehta dhe shërohen.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Përplasen dy makina në Peqin, aksidentohet pasagjerja dhe kalimtari

Dy mjete janë përplasur në aksin rrugor Elbasan-Peqin, në fshatin Pajovë, ku për pasojë janë aksidentuar një pasagjerë dhe një këmbësor.  “Në aksin rrugor Elbasan-Peqin,...

Bahtiri: LDK-ja e votoi vetë kryeparlamentarin, nuk ka kthim prapa

Kryetari i Komunës së Mitrovicës dhe anëtari i Lëvizjes Vetëvendosje, Agim Bahtiri ka thënë se marrëveshja e...

Qendrimet skeptike për zgjerimin, Juncker: Unitet për Ballkanin Perëndimor, njëherë e përgjithmonë!

Në një kohë kur Franca, Holanda dhe Danimarka shprehën rezervat e tyre për procesin e zgjerimit të Bashkimit Europian, presidenti i Komisionit Jean-Claude Juncker...

Së fundi

“Falsifikim dokumentesh, ndihmë për kalim të paligjshëm të kufijve”/ SPAK nxjerr emrat e grupit prej 17 personash

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka regjistruar një procedim penal ndaj një grupi personash të cilët akuzohen për vepra si...

Pesë respiratorë të rinj te “Shefqet Ndroqi”, Manastirliu lidhet me stafin e Covid-2: Rrisim kapacitetet

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu ka komunikuar drejtpërdrejt me ekipin e mjekëve dhe infermierëve të reanimacionit të spitalit COVID 2 “Shefqet...

Trageti “i ngecur” në ujërat greke numëron 122 të infektuar me Covid-19

Ka shkuar në 122 persona numri i të infektuarëve në tragetin “Elfterios Venizelos”, i cili që prej më shumë se 14 ditësh ndodhet në...