Ekonomisti australian: Nga telenovelat turke marrim edukatë

Serialet me përmbajtje të ndryshme që janë xhiruar vitet e fundit në Turqi ashtu si në shumë vende të botës vazhdojnë të ndiqen me interes edhe nga australianët me prejardhje të ndryshme etnike.

Almir Colan, i cili emigroi në Australi në vitin 1996 pas Luftës së Bosnjës, është një nga ata që i ndjek familjarisht serialet turke si: “Zgjimi – Ertugrul” (Diriliş Ertuğrul), “Kryeqyteti – Abdylhamit” (Payitaht Abdülhamid), “Kut’ul-Amare (Mehmetçik Kut’ül-Amare) dhe dokumentarin “Alija”, i xhiruar për nder të Alija Izetbegoviçit, presidenti i ndjerë i Bosnjë-Hercegovinës.

Colan, një baba 43-vjeçar i 5 fëmijëve, zotëron një diplomë master për Administrim Biznesi nga Universiteti “Deakin” në Melburn dhe një diplomë master për Sistemin Bankar dhe Financimin Islamik” nga Universiteti “La Trobe”.

Nga këto telenovela ne kemi mësuar shumë gjëra,- thotë Colan dhe shton:

“Mësoni se si njerëzit flasin nga zemra kur takohen me dikë, madje se si flasin për gjyshet e gjyshërit, se si u puthin atyre duart; se sa të gatshëm dhe të pasionuar janë ata për të bërë gjëra të mëdha jo për veten e tyre, por për drejtësinë. Kemi nevojë të shikojmë se si e ngrenë zërin për drejtësinë. Kjo është një gjë që nuk mund ta mësoni nga librat, duhet ta shikoni. Atje ekziston një edukatë e mirë”.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Kryeministri britanik: Kam gabuar, marrëdhëniet me Rusinë nuk rikrijohen

Kryeministri britanik, Boris Johson deklaroi se “ka gabuar” për Rusinë dhe se nuk beson më që është...

“Askush nuk është mbi ligjin dhe Kosova ka kapacitete e guxim për t’u ballafaquar me raste komplekse”

Askush nuk është mbi ligjin dhe Kosova ka kapacitete e guxim për t’u ballafaquar me raste komplekse. Kështu ka thënë kryeministri i Kosovës Ramush...

Bomba grackë e YPG/PKK-së vret 11 persona në Afrin

      Të paktën 11 persona u vranë pasi një bombë e vendosur nga organizata terroriste YPG/PKK shpërtheu në Afrin të Sirisë. Një burim i sigurisë bëri...

Së fundi

Meta takon Avdullah Hotin: Shqipëria mbështet dialogun Kosovë – Serbi, forcat politike të Kosovës të jenë të bashkuara

Presidenti i republikës Ilir Meta ka zhvilluar një takim me kryeministrin Avdullah Hotin, i cili ka ardhur për vizitë në Tiranë. Meta shprehet se i...

Britania e Madhe nuk hap kufijtë me Shqipërinë, ja 57 vendet për të cilat prej 10 korrikut nuk aplikohet karantinimi i detyrueshëm

Britania e Madhe ka hapur kufijtë për 57 vende të botës, por Shqipëria nuk bën pjesë në to. Kjo do të thotë se kufiri ajror mes...

Këshilla të arta

https://youtu.be/gdVbCr7hBmY Titulli: Këshilla të arta Autor: Ebul Ferexh Ibn Xhevzi Përkthyes: Mr. Osman Osmani Redaktor: Bujar Vërbovci Kopertina: Bashkim Mehani Përgaditi për shtyp: Bashkim Avdiu Shtypi: FocusPrint – Shkup Për botuesin: Bashkim...