Ekonomia turke rritet me 0,9% në tremujorin e tretë të vitit 2019

Sipas rezultateve të publikuara nga TurkStat-i për prodhimin e brendshëm bruto (PBB) të tremujorit të tretë të vitit (korrik-shtator), ekonomia e vendit është rritur me 0,9 për qind në krahasim me të njëjtën periudhë të 2018-s.

Gjatë çerekut të tretë të 2019-s, krahasuar me të njëjtin hark kohor të një viti më parë, sektori bujqësor ka shënuar një rritje me 3,8 për qind dhe ai industrial me 1,6 për qind.

Ndërsa vlera e shtuar e sektorit të shërbimeve, i cili formohet nga totali i aktiviteteve të shërbimit të tregtisë, transportit, akomodimit dhe ushqimit, është rritur me 0,6 për qind.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Italia ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit sa i përket të prekurve me Koronavirus. Numri i viktimave ka shkuar në 10023, që...

Basha: PS e Shkodrës u dorëzua te Tom Doshi dhe trafikanti Gjoka

Kryedemokrati Lulzim Basha ka reaguar përmes një postimi në facebook, lidhur me debatin mes socialistëve në Shkodrës, sa i takon situatës së krijuar në...

Kurti: Shqiptarët e Turqisë urë e fuqishme për bashkëpunimin Kosovë-Turqi

Kreu i Vetëvendosjes, Albin Kurti është takuar sot me ambasadorin e Turqisë në Kosovë, Çagrı Sakar.

Së fundi

Sot në Gjermani filloi testimi i detyruar i udhëtarëve.

Siç ishte paralajmëruar, sot në Gjermani ka filluar testimi i detyruar për koronavirus për të kthyerit nga zonat e rrezikut. Qindra njerëz janë ekzaminuar...

Si të Përgatisni Reçelin e Kumbullave në Dy Mënyra

Në doni të ëmbëlsoni veten apo më të dashurit tuaj apo në doni një gosti të veçantë për miqtë përgatisni reçel me kumbulla. Të freskëta...

Basha : Po rivriten nga qeveria ortake e krimit të organizuar. Gjaku dhe sakrifica sublime e tyre nuk do të shkojë dëm!

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha kujton 4 efektivët e Policisë të vrarë në krye të detyrës Fatos Xhani, Altin Dizdari, Kastriot Feskaj dhe...