EIA: Marrëveshja e OPEC-ut varet nga pajtueshmëria e anëtarëve me kuotat

Marrëveshja e fundit e OPEC-ut dhe aleatëve të saj për shkurtime shtesë në prodhimin e tyre të naftës kolektive varet nga pajtueshmëria e plotë e 24 anëtarëve me kuotat e tyre përkatëse, njoftoi sot Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë (IEA).

Më 6 dhjetor 14 anëtarët e OPEC-ut dhe 10 vendet jo anëtare të OPEC-ut të udhëhequra nga Rusia u pajtuan për të ulur prodhimin e tyre të përgjithshëm me 500 mijë fuçi të tjerë në ditë, gjë që rrit frenimin e prodhimit të përgjithshëm të grupit të quajtur “OPEC-plus” me 1.7 milionë fuçi në ditë duke filluar nga 1 janari.

Arabia Saudite si vendi kryesor i OPEC-ut tha se do të bënte ulje vullnetare prej 400 mijë fuçi në ditë të nivelit të saj individual të prodhimit.

“Arabia Saudite edhe një herë tregoi gatishmërinë e saj për të bartur një barrë të madhe duke bërë vullnetarisht një ulje shtesë prej 0.4 milion fuçi në ditë duke shkuar në uljen totale prej 2.1 milionë fuçi në ditë, duke filluar nga 1 janari”, tha IEA në raportin e Tregut të Naftës për dhjetorin të publikuar sot.

“Frenimi vullnetar i sauditëve tashmë është zbatuar pjesërisht, por efektiviteti i përgjithshëm i marrëveshjes së OPEC-plus varet nga gatishmëria e të gjitha palëve për t’u pajtuar plotësisht, përfshirë ato, pajtimi i të cilëve deri më tani ka qenë më pak rigoroz”, thuhet në raport.

Midis anëtarëve të OPEC-ut, Iraku dhe Nigeria së fundmi prodhuan mbi nivelet e tyre përkatëse të prodhimit dhe nuk arritën të përmbushnin kuotat e tyre që u përcaktuan në marrëveshjen e dhjetorit 2018.

Rusia, e cila udhëheq vendet jo anëtare të OPEC-ut, gjithashtu nuk arriti të përmbushë kuotën e saj në shtator dhe nëntor pasi prodhimi i saj i kondensatës nga puset e gazit natyror u rrit për shkak të prodhimit më të lartë të gazit gjatë sezonit të dimrit.

Çështja e Moskës u zgjidh gjatë takimit të OPEC-plus javën e kaluar kur u ra dakord që prodhimi i kondensantës së Rusisë të mos përfshihej në kuotën e saj të prodhimit të naftës.

“Kjo marrëveshje e rishikuar përjashton kulmin e prodhimit të 1.5 milion fuçive në ditë të prodhimit të kondensatës nga prodhuesit jo anëtarë të OPEC-ut. Në veçanti, Rusia tani ka 0.8 milion fuçi në ditë të furnizimit që mund të rriten në mënyrë të ligjshme”, tha IEA.

“OPEC pompoi 29.66 milionë fuçi në ditë të naftës së papërpunuar gjatë muajit nëntor, duke rënë në 300 mijë fuçi në ditë krahasuar me muajin e kaluar dhe kjo normë do të binte në rreth 29.3 milionë fuçi në ditë në janar bazuar në pajtueshmërinë e plotë dhe prodhimin e qëndrueshëm nga Libia, Irani dhe Venezuela”, thuhet në raport. 

Më poshtë janë shifrat shtesë të 500 mijë fuçive në ditë për adoptimin e frenimit të prodhimit për anëtarët e OPEC-plus, duke përjashtuar Ekuadorin, Venezuelën, Iranin dhe Libinë, të publikuar nga OPEC-u, e cila hyn në fuqi nga 1 janari.

VENDIMARRËVESHJA (mijëra fuçi në ditë)
Algjeria-12
Angola-4
Kongo
Guinea Ekuatoriale-1
Gaboni-2
Iraku-50
Kuvajti-55
Nigeria-21
Arabia Saudite-167
Emiratet e Bashkuara Arabe-60
OPEC-u në total-372
Azerbajxhani-7
Bahrejni-2
Brunei-1
Kazakistani-17
Malejzia-5
Meksiko-18
Omani-9
Rusia-70
Sudani-1
Sudani Jugor-1
Vendet jo anëtare të OPEC-ut në total-131
TOTALI-503
- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Holanda “paralajmëron” Gjermaninë, Kroacia fiton me përmbysje, zhgënjen Skocia

Ka startuar mbrëmë rruga drejt Euro 2020, me sfidat e para eliminatore, ndërsa surpriza e vetme duket se ka ardhur nga Kazakistani, me vendasit...

Ndryshojnë rregullat e lëvizjes në Schengen, BE merr vendimin

Një plan i ri është miratuar ditën e sotme në Parlamentin Europian për të verifikuar udhëtarët, të cilëve nuk iu duhet viza për të...

Mesfushori i Tottenhamit, i pasur me një thesar…nga rastësia

Disa futbollistë janë të pasur prej trashëgimisë familjare, sigurisht edhe nga ata që e njohin botën e luksit përpara se të nisin të gjuajnë...

Së fundi

Ja si gënjeu Rama”, PD nxjerr faktet: Ndryshimet kushtetuese shkelin marrëveshjen e 5 qershorit.

Partia Demokratike akuzon kryeministrin se ka shkelur marrëveshjen e 5 qershorit dhe se ka gënjyer para shqiptarëve. Sekretari i përgjithshëm i PD-së Gazment Bardhi...

TIA: Nga nesër anulohen të gjitha fluturimet, pasagjerët mund të rimbursohen ose të rishikojnë datën deri në fund të 2021

Tirana International Airport njofton se ndalimi i fluturimeve nga Austria hyn në fuqi nga nesër deri më 31 korrik. Ndërkohë të gjitha fluturimet janë anuluar,...

BE: Nisni vaksnimin për gripin sezonal që tani në verë

Komision Europian ka këshilluar vendet anëtare të BE të nisin sa më shpejt vaksinimin për gripin sezonal të vjeshtës që tani në verë. Sipas KE,...