Egjipti po përpiqet ta ndalë shitjen e “kokës së Tutankhamenit” në Londër

Egjipti po përpiqet të ndalë shitjen e statujës së  Tutankhamenit, pasi ajo pritet të dalë në ankand nga shtëpia e ankandeve Christie në Londër.

Statuja – koka e sunduesit egjiptian Tutankhamen, pritet të shitet më shumë se 4 milionë dollarë më 4 korrik.

Ajo u gjet në tempullin Karnak në Egjiptin e Epërm, dhe statuja është duke u shitur nga Koleksioni Resandro – një koleksion privat i artit egjiptian.

Në një deklaratë të botuar në faqen e tyre në Facebook, Ministria e Antikiteteve egjiptiane tha se ata u kanë shkruar shtëpisë së ankandit dhe agjencicë kulturore të UNESCO-s, për të ndaluar shitjen.

Egjipti tha se ka ligje për mbrojtjen e artefakteve dhe ka kërkuar të shohë dokumentet e pronësisë së artefaktit.

Ambasada egjiptiane në Londër ka qenë në kontakt me Ministrinë Britanike të Punëve të Jashtme dhe shtëpinë e ankandit, për të ndaluar shitjen, dhe kthimin e statujës në Egjipt.

Por Christie tha se ka vërtetuar pronësinë dhe posedon të drejtën ligjore për të shitur statujën.

“Ka një treg të ligjshëm për veprat e artit të botës së lashtë, në të cilën Christie’s ka marrë pjesë për breza. Christie i përmbahet rreptësisht traktateve dypalëshe dhe ligjeve ndërkombëtare në lidhje me pronën dhe trashëgiminë kulturore”.

Mbetet të shihet nëse katër milionë dollarët e kokës së Tutankhamenit do të përfundojnë në duart e koleksionistëve, apo do të kthehen në vendin e origjinës, në Egjipt. /tesheshi.com/

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Një arsye e madhe për të konsumuar, qumësht, djath, kos e gjalpë!

Shkenctëarët zbuluan se njerëzit që konsumonin qumështin e pasur me yndyrë, ose djath, gjalp dhe kos, kishin më pak gjasa për t’u diagnostifikuar me...

Shkëndija zbret në Norvegji, synon historinë në Europë

Dy vite radhazi Shkëndija e Tetovës i ka shkuar shumë pranë fazës së grupeve, por është eliminuar në fazën Play Off, fillimisht nga belgët...

Shkup, hapet ekspozita “Dorëshkrimet e vjetra nga Kur’ani famëlartë”

Duke filluar nga sot këto tre ditë në objektin Çifte Hamam në Çarshinë e Vjetër të Shkupit do të jetë e hapur ekspozita “Dorëshkrime...

Së fundi

Lajme dt: 06/07/2020

https://youtu.be/r_mKEqImrIc DRITA TV LAJME 6 7 2020 EDICIONI 1 Katër ditë pas ngjarjes tragjike, forcat zjarrfikëse janë rikthyer në shtëpinë e familjes Josifi! Trendi i shtuar i...

Përmbytet një varkë në Nigeri, humbin jetën 21 persona

Të paktën 21 persona e kanë humbur jetën si pasojë e përmbytjes së një varke pasagjerësh në jug të shtetit afrikan Nigeri. Sipas mediave vendase,...

Ushtria gjermane trajnon qentë për identifikimin e të prekurve me COVID-19

Ushtria gjermane trajnon qentë për të identifikuar njerëzit që janë të prekur me koronavirusin e ri (COVID-19). Në një deklaratë nga forcat e armatosura gjermane,...