E pazakontë/ Policia britanike ofron ndihmë për “viktimat” e shqiptarëve të “bandës së Londrës”

Policia britanike u ka dërguar mesazhe 2,000 klientëve të një bande shqiptare të trafikut të drogës, që furnizonte me kokainë punonjësit e qendrës financiare të Londrës. Teksti standart i këtyre mesazheve kishte për qëllim ofrimin e mbështetjes për të kapërcyer abuzimin me drogën.

Numrat e kontaktit të të prekurve u gjetën në dy telefona të sekuestruar nga një rrjet shqiptar i krimit të organizuar. Forcat britanike në të gjithë vendin kanë qenë duke vënë në shënjestër të varurit dhe klientët e rregullt të tregtarëve të drogës, raporton “The Times.”

Në mesazh shkruhej se tregtarët e drogës ishin arrestuar dhe se ata, klientët e tyre, ishin duke u kontaktuar për t’u ardhur në ndihmë. Një link i përfshirë në mesazh, i cili është klikuar rreth 1.852 herë në Britani, ofronte këshilla dhe mbështetje për abuzimin me substancat narkotike.

Policia e Londrës gjurmoi 12 shqiptarë që u kapën me 1.2 kg kokainë me vlerë 144,000 £, dokumente të rreme identiteti dhe 20,000 £ para të gatshme. Ata u burgosën me dënime midis 25 dhe 64 muaj në Inner London Crown Court dhe Old Bailey gjatë 12 muajve të fundit.

Dy drejtuesit e rrjetit kriminal, Bledar Ponari, 28 vjeç (shiko foton), dhe Fjoralb Fera, 21 vjeç, vendosën mbi tetë korrierë dhe dy mbajtës të thirrjeve, ndërsa ata bartnin drogë në rrethin financiar të kryeqytetit.

Detektivi Konstable Lee Johnson, i cili drejtoi hetimin prej tetë muajsh, informoi se njerëzit që përdornin drogën e trafikuar prej tyre nuk ishin të vetëdijshëm se po ushqenin krimin e dhunshëm dhe skllavërinë./ Daily Mail Online/

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Salah u përgjigjet lotëve të një fëmije (video)

Sulmuesi i Liverpoolit, Mohamed Salah vijon të jetë preferuar i tifozëve Reds. Fundjavën e kaluar, Salah pati dy gëzime në një ditë, ose më saktë...

Anulohen mbi 1 mijë operacione shkaku i grevës së kirurgëve

Nga data 17 dhjetor 2018 kolegjiumet profesionale të kirurgëve të QKUK-së kanë hyrë në grevë për shkak të neglizhencës së premtimeve të dhëna. Mbi një...

VIDEO/ “Integrimi në BE, peng i Edi Ramës”, Tabaku zbulon arsyet…

Jorida Tabaku, ish-deputete e PD-së, ka publikuar një video në rrjet, ku rendit arsyet pse integrimi i...

Së fundi

Çfarë thotë BE mbi karantinën 14-ditore për udhëtarët dhe kush vendos

Futja e masave të karantinës për udhëtarët që vijnë nga jashtë është një juridiksion kombëtar, deklaroi zëdhënësi i Komisionit të BE-së përgjegjës për transportin...

Tërnava: Për dy ose tre ditë mund të fillojë hapja e xhamive

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, myftiu Naim Tërnava, në një intervistë për RTV Dukagjinin ka deklaruar se rënia e numrit të infektuarve në...

Iran, shkon në 7.451 numri i të vdekurve nga COVID-19

Televizioni shtetëror iranian raportoi se zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë, Kianoush Jahanpour, bëri të ditur se në 24 orët e fundit, në vend pozitivë...