E pabesueshme! Ja për çka mund ta përdorni ujin e arrave të ziera!

Arrat janë shumë të pasura me acidet yndyrore omega-3 të cilat mbrojnë shëndetin e zemrës dhe trurit.

Ato ulin rrezikun e sëmundjeve të trurit, sklerozës dhe Alzheimerit. Arrat janë të vetmet që përmbajnë sasi domethënëse të omega-3 me bazë bimore, dhe acidit alfa linolenik, për të cilat trupi ka kaq shumë nevojë, shkruan Mapo.al.

Përveç acideve yndyrore, arrat janë shumë të pasura me vitamina, minerale dhe fibër. Sipas të dhënave rekomandohet ngrënia e një grushti me arra rregullisht, jo vetëm për shëndetin e zemrës dhe të trurit por edhe për rënien nga pesha.

Kjo, sepse një sasi e tillë ofron 4 gramë proteinë, dy gramë fibër dhe magnez të bollshëm. Një nga mënyrat më të mira për të shfrytëzuar vlerat e arrave është që të pini ujin e tyre.

Përfitimet e ujit të arrave për shëndetin

Uji i arrave përshpejton rënien nga pesha dhe shkrin depozitat dhjamore. Nëse konsumohet rregullisht ky lëng i jep trupit energji dhe eliminon lodhjen dhe plogështinë. Uji i arrave rekomandohet veçanërisht për meshkujt mbi 40 vjeç që vuajnë nga prostate.

Për gratë shtatzënë, uji i arrave i bën mirë jo vetëm fetusit dhe zhvillimit të tij por edhe pengon shtimin në peshë të nënës së re.

Uji i arrave ndihmon mëlçinë dhe e bën më të fortë rolin e saj të eliminimit të toksinave. Ky lëng rekomandohet për njerëzit që vuajnë nga tiroidet dhe kolesteroli i lartë. Uji i arrave është shumë efikas për përmirësimin e tretjes dhe eliminon gazrat e tepërt.

Si të përgatisni ujin e arrave

Merrni 10 arra të qëruara dhe futini në tenxhere.

Hidhni gjashtë gota me ujë dhe lërini të zihen për shtatë deri në tetë orë në temperaturë të ngadaltë.

Pasi të kenë zier, kullojeni lëngun dhe hidheni në kavanoz qelqi.

Arrat mund t’i konsumoni ose përdorni t’i përdorni në ndonjë recetë gatimi.

Ju mund të pini një gotë në mëngjes esëll dhe një gotë në mbrëmje përpara gjumit.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Ndizet ambienti në Mynih, Neuer kritikon hapur, Kovac rrezikon stolin!

Stoli i Niko Kovac sot më shumë se kurrë është në dyshim të fortë. Tekniku kroat rezistoi...

Zyrtarja komuniste kineze bie dakort me Gramoz Ruçin: duam që Shqipëria të jetë hambari i Kinës për në BE

Një anëtar i Komitetit Qendror të Partisë Komuniste kineze ka “rënë në sevda” me Gramoz Ruçin, kryetarin e Kuvendit, i cili ka qenë para...

Roli i OSBE-së në veri, “i domosdoshëm” për shkak të rrethanave politike!

Misioni i OSBE-së në Kosovë do të angazhojë personel për këshilla dhe ndihmë teknike në zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar të katër komunave veriore. Ky...

Së fundi

Lajme dt: 06/07/2020

https://youtu.be/r_mKEqImrIc DRITA TV LAJME 6 7 2020 EDICIONI 1 Katër ditë pas ngjarjes tragjike, forcat zjarrfikëse janë rikthyer në shtëpinë e familjes Josifi! Trendi i shtuar i...

Përmbytet një varkë në Nigeri, humbin jetën 21 persona

Të paktën 21 persona e kanë humbur jetën si pasojë e përmbytjes së një varke pasagjerësh në jug të shtetit afrikan Nigeri. Sipas mediave vendase,...

Ushtria gjermane trajnon qentë për identifikimin e të prekurve me COVID-19

Ushtria gjermane trajnon qentë për të identifikuar njerëzit që janë të prekur me koronavirusin e ri (COVID-19). Në një deklaratë nga forcat e armatosura gjermane,...