Dy receta për gjumë të rehatshëm!

Duke pasur përpara vetë diçka për të ngrënë përpara se të flini është gjithmonë shumë joshëse, por sigurisht që nuk është gjëja më e mirë që mund të bëni për trupin tuaj.

Natyrisht, ka një pije e cila të ju ndihmojë dhe nuk do ta prish gjumin tuaj.

Zëvendësoni ushqimet e dëmshme me këtë pije:

LiveStrong ka renditur përfitimet e bananeve si ushqime të natës: ato janë të pasura me kalium dhe magnez, të dyja janë relaksues për muskujt.

Frutat gjithashtu përmbajnë triptofan dhe melatonin, të cilat janë të njohura për të nxitur gjumin.

Soul Hearty ka një recetë për një gjumë sa më të mirë: Prisni të dy skajet e një bananes dhe vendoseni në një tenxhere me ujë të valuar, pa hequr lëkurën. Për shkak se lëvozhga përdoret në recetë, rekomandohet të përdorni fruta organike pa pesticide. Zieni bananen për rreth 10 minuta dhe më pas pini ujin e saj. Soul Hearty sugjeron shtimin opsional të kanellës për të bërë pijen edhe më të kënaqshme. Ju ende mund të hani bananen e zier me lëvozhgë pasi të keni përdorur ujin.

Një recetë tjetër për një gjumë të mirë gjithashtu me bananen si përbërës është kjo: Shtypeni bananen pasi të ja keni hequr lëkurën dhe shtoni mjaltë. Gatuajeni përzierjen në një tigan të vogël. Shtoni 1 filxhan qumësht, pastaj mjaltë. Gatuajeni derisa mjalti të jetë tretur në përzierje dhe nëse duhet shtojini qumësht përsëri deri sa të bëhet si një milkshake.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Mogherini e prerë: BE të ketë qasje të qëndrueshme për negociatat me Shqipërinë!

Përfaqësuesja e Lartë e BE, njëherësh zëvendëspresidentja e Komisionit Evropian, Federica Mogherini, ka folur për integrimin e Shqipërisë, duke i kërkuar BE-së të ketë...

“Kristali”, thirrje për padi të reja. Ministria e Arsimit nuk ka paditur 86 rastet e diplomave false

    Gjykata e Tiranës caktoi të enjten masën e sigurisë për ish-pronarin e Universitetit “Kristal”, Ahmet Muçaj, i cili u kap teksa po jepte një...

Aktori i “Portokallisë” i bashkohet nismës “Dhuro Kohë, Rrëmbe Buzëqeshje!”

“Dhuro Kohë, Rrëmbe Buzëqeshje!” është nisma e Shërbimit Kombëtar të Rinisë, pjesë e Ministrisë së Arsimit, Rinisë dhe Sportit, e cila bëri bashkë me...

Së fundi

Meta takon Avdullah Hotin: Shqipëria mbështet dialogun Kosovë – Serbi, forcat politike të Kosovës të jenë të bashkuara

Presidenti i republikës Ilir Meta ka zhvilluar një takim me kryeministrin Avdullah Hotin, i cili ka ardhur për vizitë në Tiranë. Meta shprehet se i...

Britania e Madhe nuk hap kufijtë me Shqipërinë, ja 57 vendet për të cilat prej 10 korrikut nuk aplikohet karantinimi i detyrueshëm

Britania e Madhe ka hapur kufijtë për 57 vende të botës, por Shqipëria nuk bën pjesë në to. Kjo do të thotë se kufiri ajror mes...

Këshilla të arta

https://youtu.be/gdVbCr7hBmY Titulli: Këshilla të arta Autor: Ebul Ferexh Ibn Xhevzi Përkthyes: Mr. Osman Osmani Redaktor: Bujar Vërbovci Kopertina: Bashkim Mehani Përgaditi për shtyp: Bashkim Avdiu Shtypi: FocusPrint – Shkup Për botuesin: Bashkim...