SHOWBIZ

Dua Lipa hyn në historinë e Çmimit “Brit Awards”

Spread the love

Këngëtarja britanike me origjinë kosovare Dua Lipa (22) hyri në historinë e çmimeve të muzikës britanike “Brit Awards” duke fituar më së shumti nominime në konkurrencën e femrave ndonjëherë.

Ylli i muzikës pop është nominuar për pesë çmime – interpretuese solo femër, spoti i vitit, debutuesja e vitit, solo këngëtare dhe albumi i vitit.

Dua Lipa kështu u bë artistja e parë në historinë e këtij konkursi, e cila brenda një viti fitoi pesë nominime.

Pas shpalljes të nominimeve, këngëtarja, kënga e së cilës “New Rules” në YouTube ka më shumë se 900 milionë shikime, shkurtimisht komentoi suksesin e saj në Twitter duke shkruar: “Si është e mundur kjo?”.

BBC kujton se artistja 22-vjeçare u rrit në Britani të Madhe, por se në moshën 13 vjeçare me prindërit e saj u kthye në Kosovë. Dy vite më vonë ajo përsëri udhëtoi në Londër për të filluar karrierën e saj muzikore duke performuar në bare dhe pube, kështu që në vitin 2015 nënshkroi me shtëpinë “Warner Music Group” dhe lëshoi solon e saj të parë.

Këngëtari Ed Sheeran, i cili së fundmi ka publikuar albumin e tretë, gjithashtu është një favorit për çmimin prestigjioz të Britanisë së Madhe.

Albumi i tij “Divide”, i shitur në Britani të Madhe, u nominua për albumin më të mirë të vitit në Britani. Sheeran është i nominuar edhe në kategoritë e artistit më mirë britanik solo, për videon më të mirë të vitit për këngën “Shape of You”.

Ceremonia e ndarjes së çmimeve do të mbahet më 21 shkurt në Londër. Çmimi ndahet nga Industria fonografike e Britanisë, kurse në mesin e fituesve të mëparshëm janë grupi The Beatles, Robbie Williams, Michael Jackson, Sting, Coldplay, Adele.

Related posts

Marina dhe Geti shkojnë me pushime, aty ku do donim të ishim të gjithë (Foto)

dritatv

Reperi i famshëm nga Shqipëria bëhet dhëndër në Kosovë

dritatv

Ndërron jetë Frank Sinatra francez

dritatv

Leave a Comment