Donald Trump shkarkon këshilltarin John Bolton, “armikun” nr. 1 të Kosovës

Presidenti amerikan Donald Trump sapo ka njoftuar me anë të njoftimeve në rrjete sociale se ka shkarkuar nga detyra këshilltarin e tij për Siguri Kombëtare, John Bolton.

Trump e ka njoftuar lajmin në llogarinë e tij në “Twitter”. Sipas Trump, Bolton i ka dhënë sugjerime që nuk janë aspak në përputhje me parimet e tij.

  • foto galeri

“E kam informuar John Boltonin mbrëmë se Shtëpia e Bardhë nuk ka më nevojë për shërbimet e tij. Unë në mënyrë të prerë nuk jam pajtuar me shumë sugjerime të tij, ashtu sikundër edhe sugjerime që më ka dhënë për administratën amerikane. Prandaj, i kam sugjeruar dorëheqjen dhe Bolton u dorëhoq këtë mëngjes. E falënderoj John Bolton për shërbimin që më ka bërë”, shkroi Trump.

Kreu i shtetit amerikan nënvizoi më tej se do të emërojë një tjetër këshilltar për Sigurinë Kombëtar gjatë javës së ardhshme.  Bolton njihej gjithashtu edhe si përkrahës i Serbisë dhe ishte kundër pavarësisë së Kosovës, në kohën që mbante detyrën e ambasadorit të SHBA-ve në OKB.

 

- Reklamë -

LEXO MË SHUMË

Kurz fton liderët e Ballkanit, aty janë Haradinaj e Bërnabiç

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj pritet të takohet nesër me homologen e tij serbe, Ana Bërnabiç. Ky takim vije pas ftesës së Kancelarit austriak, Sebastian...

Hahn sot dhe nesër në Beograd, bisedon me Vuçiqin për Kosovën

Komisionari europian për negociatat e pranimit Johannes Hahn mbërrin për vizitë dyditore në Beograd. Komisionari evropian për negociatat e pranimit Johannes Hahn do ta vizitojë...

Policia në Hong Kong arrestoi 420 protestues

Policia në Hong Kong nga 9 qershori ka arrestuar 420 demonstrantë nën akuzat për shkaktim të trazirave, tubime të paligjshme, posedim armësh, sulm ndaj...

Së fundi

Cakaj propozon unifikim të politikës së jashtme Kosovë-Shqipëri

Në Konferencën e përbashkët të përfaqësuesve politikë të shqiptarëve të rajonit me temë: “Roli i Shqipërisë në...

Veseli nuk e përjashton që 28 Nëntori të jetë datë e transformimit të FSK-së

Kryeparlamentari Kadri Veseli, duke folur për 28 nëntorin, Ditën e Flamurit Kombëtar dhe ditën e Pavarësisë së Shqipërisë ka shprehur emocionet e tij, duke...

Holanda votoi për vizat, zëdhënësja e KE: Nuk kemi ende njoftim

Pas votimit të rezolutës në Kuvendin e Holandës për rikthimin e vizave për Shqipërinë ka reaguar edhe zëdhënësja e KE, Natasha Bertaud. Sipas Bertaud, KE...