Dobitë shëndetësore të ftoit

Ftoi është një frut i pazakontë që lidhet ngushtë me mollët dhe dardhat. Vlera e kësaj peme si ushqim daton që nga e kaluara e largët.

Ai ndihmon si preventivë kundër kancerit, ndihmon në humbjen e peshës, përmirëson sistemin e tretjes, ul kolesterinën, forcon sistemin imunologjik, qetëson inflamacionet, ul tensionin e gjakut, parandalon alergjitë dhe ndikon për qarkullim më të mirë të gjakut, transmeton KosovaPress.

Ftoi është i pasur me vitamina A, B dhe C, fibra dhe minerale si kaliumi, bakri, seleni, zinku, fosfori, kalciumi, hekuri dhe magnezi.

Përmban sasi të vogla yndyre dhe vlera e tij ushqyese ndikon pozitivisht në shëndet.

Këto janë dobitë që sjell konsumi i ftoit:

-Ndikon në qarkullim dhe shëndetin e flokëve

-Ndihmon në humbjen e peshës

-Shëron ulcerën

-Zbut reaksionet alergjike

-Ndihmon te sëmundjet gastrointestinale

-Parandalon kancerin

-Ul tensionin e gjakut

-Ndikon kundër inflamacioneve

-Ruan shëndetin e lëkurës

-Forcon sistemin e imunitetit./koha islame/

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Limaj: Emocionuese parakalimi i pasardhësve të UÇK-së në përvjetorin e Pavarësisë

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, njëherësh zëvendëskryeministër në Qeverinë e Kosovës, Fatmir Limaj, duket të ketë qen i emocionuar nga parakalimi i Ushtrisë së Kosovës...

Moti, shtatori si gushti. Ditë të ngrohta deri në dhjetor dhe më shumë reshje

E diela e fundit e muajit gusht ka sjellë ulje temperaturash, të cilat kanë vijuar edhe gjatë së hënës. Çfarë do të ndodhë me...

Mogherini nuk i takon Limajn dhe Ahmetin

Sot dy bashkëkryesuesit e delegacionit shtetëror për Bisedimet me Serbinë, Fatmir Limaj e Shpend Ahmeti, do të takohen në Bruksel me përfaqësues të zyrës...

Së fundi

“Apple” kompania e parë amerikane që vlen dy trilionë dollarë

Kompania teknologjike “Apple” u bë sot kompania e parë, e tregtuar publikisht nga SHBA, që arriti një kapitalizim tregu prej dy trilionë dollarësh, duke...

Maltë-Gazetarja e vrarë/ Arrestohet kreu i kabinetit të ish-kryeministrit Muscat

Tre vite pas vrasjes së gazetares investigative malteze Daphne Caruana Galizia, e cila akuzoi zyrtarë të lartë për korrupsion, dje është arrestuar shefi i...

Protesta në Bullgari/ Mijëra qytetarë kërkojnë largimin e kryeministrit Borisov

As festimet për ditën e pavarësisë së Bullgarisë, nuk i ndaloi qytetarët bullgarë të protestojnë dhe ti bëjnë thirrje kryeministrit Bojko Borisov dhe kryeprokurorit...