“Do kontribuojmë për plotësimin e kushteve të Bundestagut për BE”, zbardhet takimi i Bashës me ministren suedeze

Kryetari i PD-së Lulzim Basha i ka shprehur mirënjohjen Ministren e Jashtme të Suedisë Ann Linde për mbështetjen që vendi i saj i ka dhënë Shqipërisë për rrugën drejt anëtarësimit në BE.

Teksa ka ndarë detaje nga takimi me zyrtaren suedeze, lideri i PD tha se angazhimi i opzotës është që të kontribuojnë për të plotësuar kushtet e Bundestag. Mes të tjerash ai ka listuar disa pika të rëndësishme, që shërbëjne si kushte për integrimin e vendit.

foto galeri
foto galeri

“Sot pata kënaqësinë të bisedoja me Ministren e Jashtme të Suedisë Ann Linde, të cilës i shpreha mirënjohje për mbështetjen që Suedia i jep Shqipërisë në rrugën e anëtarësimit në BE. Angazhimi ynë është të kontribuojmë për të plotësuar kushtet e Bundestag. Miratimi sa më parë i reformës zgjedhore, zgjedhjet e lira dhe të ndershme, ndarja e politikës nga krimi, vënia para drejtësisë e atyre që manipulojnë zgjedhjet, nxjerrja e sistemit të drejtësisë nga ndikimi politik dhe hetimi i korrupsionit në nivele të larta, janë rruga e vetme që do të përshpejtojë hapjen e negociatave të Shqipërisë me BE.????”, shkruan Basha në ‘Facebook’.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Kavajë, largohen protestuesit/ Kryebashkiaku i ri hyn në Bashki

Kryebashkiaku i ri i Kavajës, Redjan Krali, pak orë pas betimit në ambientet e prefekturës, ka hyrë në ambientet e Bashkisë Kavajë pas tërheqjes...

Fitimi vjetor, Apple bindshëm para Samsung

Fitimi mesatar global për pajisje Apple arriti në 151 dollarë gjatë tremujorit të tretë, korrik-shtator, e cila është pesë herë më shumë se rivali...

Zëvendësuesit e mundshëm të Solarit në stolin e Realit

Reali i Madridit do të drejtohet nga Solari deri ditën e hënë. Sipas AS, trajneri argjentinas do të nuk do ta mbyllë sezonin në...

Së fundi

Manastirliu tek ‘Shefqet Ndroqi’: Nisin përgatitjet për ta kthyer në COVID2

Teksa shifrat e të prekurve me COVID-19 janë rritur ndjeshëm në vendin tonë, në spitalin Universitar “Shefqet Ndroqi”, ku kanë nisur përgatitjet për t’u...

Maqedoni: 123 persona të shëruar dhe 88 raste të reja me covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë realizuar 973 teste, ndërsa janë regjistruar 88 raste të reja me COVID-19. Sipas qyteteve:...

Mosrespektimi i masave, dënimi deri në 12 vjet burgim e 8 mijë euro gjobë

Policia e Kosovës nga dita e martë do të nisë shqiptimin e gjobave për qytetarët që nuk respektojnë masat e dala nga Qeveria e...