Disa truke si të dalloni artikujt e falsifikuar

Në ditët e sotme, artikujt dhe produket e falsifikuara po qarkullojnë gjithmonë dhe më shumë. Megjithatë, është shumë e vështirë që të dalloni një produkt të tillë pasi shpesh duket sikur nuk ka asnjë ndryshim.  Bright Side ka renditur disa truke dhe këshilla të thjeshta që ju vijnë në ndihmë të dalloni gjëra e falsifikuara.

Kontrolloni metalin në orët e shtrenjta.

7 këshilla se si të dallojmë gjëra të rreme

Vendosni orën afër veshit tuaj dhe nëse dëgjoni ndonjë tingull, është më mirë ta lini. Gjithashtu gdhendjet në orët e bukura janë zakonisht më të mprehta. Orët që nuk janë origjinale zakonisht bëhen me materiale më të lira dhe më të lehta.

Kontrolloni logon

7 këshilla se si të dallojmë gjëra të rreme

Karikueses e falsifikuara nuk janë vetëm të cilësisë së dobët, por ato mund edhe të jenë të rrezikshme për shkak se ata nuk kalojnë certifikimin e duhur. Kontrolloni logon origjinale në telefon me atë të karikuesit: ka një ngjyrë të verdhë në vend të bardhës dhe plastika duket më e dobët.

Kontrolloni qepjen tek rrobat dhe këpucët.

7 këshilla se si të dallojmë gjëra të rreme

Cilësia e veshjeve origjinale dhe të shtrenjta gjithashtu ndryshon. Qepja do të jetë më e fortë në artikuj autentik, ndryshe nga të tjerat. Veshjet dhe këpucët origjinale shpesh kanë më shumë qepje.

Kontrolloni etiketat në rroba.

7 këshilla se si të dallojmë gjëra të rreme

Gjithmonë kontrolloni etiketat. Ata mund të thonë shumë nëse marka është e falsifikuar apo jo. Prodhuesit e rremë zakonisht përdorin pajisje fabrike me cilësi më të ulët, kështu që etiketat dhe etiketat mund të qepen keq. Gjithashtu etiketa do të jetë me një ngjyrë tjetër dhe me cilësi të dobët në krahasim me pjesën origjinale dhe shkronjat në të mund të kenë hapësirë ​​të ndryshme.

Kontrolloni kopsat.

7 këshilla se si të dallojmë gjëra të rreme

Nëse dëshironi të blini një xhaketë apo pallto kushtojini vëmendje butonave nga brenda dhe jashtë. Markat e mira përdorin plastikë me cilësi të mirë me emrin e ndërmarrjes të gdhendur. Falsifikimet përdorin plastikë të lehtë dhe nganjëherë do të jenë të pa etiketuar.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Edhe një shtet i fuqishëm i BE-së kundër idesë së Thaçit e Vuçiçit

Negociatat për një zgjidhje pajtimi mes Kosovës dhe Serbisë, ka hyrë në një gazë vendimtare dhe të dyja vendet aspirojnë anëtarësimin në Bashkimin Europian....

Lekaj viziton disa familje që kanë nevojë për ndihmë

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, në prag të ndërrimit të viteve ka vizituar disa familje që kanë nevojë për ndihmë. Ai ka shkruar në facebook...

Tusk nis vizitën në Maqedoni, pritet nga kryeministri Zaev

Presidenti i Këshillit Evropian (KE), Donald Tusk, i cili qëndron për vizitë në Maqedoni në kuadër të takimit të liderëve të vendeve në Procesin...

Së fundi

Lajmet dt : 25 / 09/ 2020

https://youtu.be/6Mzr2UNEIGE   DRITA TV LAJME 25 9 2020 Lumi Vjosa ka përplasur sërish politikisht kryeministrin Edi Rama dhe Presidentin ilir Meta. Pasi ky i fundit kërkoi që...

Kërcënojnë të hedhin hije mbi bashkëpunimin për COVID, përplasje SHBA-Kinë-Rusi

Përplasjet në rritje midis Shteteve të Bashkuara nga njëra anë dhe Kinës e Rusisë nga ana tjetër u shfaqën hapur të enjten në periferitë...

Rrëzohet një aeroplan ushtarak në Serbi, një viktimë

Një aeroplan ushtarak është rrëzuar në Serbi. Mediat lokale raportojnë se njëri nga pilotët ka humbur jetën ndërsa tjetri po kërkohet. Gjithashtu është lënduar edhe një...