“Diaspora Flet”, Majko: Shteti t’i përshtatet rregullave të reja

170 profesionistë të fushave të ndryshme nga diaspora shqiptare janë mbledhur në Prishtinë me rastin e konferencës katër ditore “Diaspora Flet”.

Të pranishëm, në konferencën e parë të këtij lloji, që synon nxitjen e një dialogu të strukturuar për të drejtat e shqiptarëve jashtë vendit, ishin edhe Ministrat e Diasporës së Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë. Në fjalën e tij, Ministri Pandeli Majko, vlerësoi iniciativën për organizimin e një aktivitetit të tillë dhe e vuri theksin tek përshtatja e shtetit, përballë asaj që e quajti, “një sfidë administrative dhe politike”.

“Si fenomen, diaspora është një sfidë administrative dhe politike. Brenda një shoqërie ajo kërkon përshtatjen e “të larguarës” me “të qëndrueshmen”. Diaspora kërkon një ekulibër midis psikologjisë së parimit të “evolutives” me “statuskuonë” brenda një shoqërie. Ndërkaq, kjo përshtatje nuk ka si të jetë veç një “leksion” nëpër konferenca apo seminare, të shoqëruara me miratime ligjesh. Në thelb ajo do të kërkojë përshtatjen e kombit me rregullat e reja të globalizmit dhe vetëfunksionimin e tij në kushte të reja, të ndryshme nga ato që janë mësuar nga librat që nga koha e revolucionit francez”, ishin fjalët e Ministrit.

Në konferencë ishte i ftuar edhe eksperti i njohur ndërkombëtar për çështje të diasporës Kingsley Aikins, themelues dhe drejtor ekzekutiv i ‘Diaspora Matter’.Ai tregoi shembuj konkret të shteteve që kanë arritur suksese të mëdha në fusha të ndryshme, pikërisht duke shfrytëzuar potencialin e diasporës.

Top Channel

- Reklamë -

LEXO MË SHUMË

Kjo ishte Babilonia: 36 vjet për t’u përfshirë në UNESCO!

Pak ditë më parë,  UNESCO-s tha se Babilonia irakiane u shtua në Listën e Trashëgimisë Botërore. Ata njoftuan se ky metropol mesopotamik është nën mbrojtjen...

Celulari juaj mund t’ju dëmtoi seriozisht shëndetin

Teknologjia është gjithandej, smartphone-i, laptopi apo desktopi janë të pashmangshëm në ditët e sotme, duke na lehtësuar punë, por edhe duke na kërcënuar seriozisht...

Pas takimit me Emisarin Britanik Haradinaj nuk flet asgjë

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, pas takimi që pati me Drejtorin e Përgjithshëm për Çështje Politike në Ministrinë e Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar,...

Së fundi

Moti i keq, OSHEE angazhim maksimal për riparimin e defekteve

    Riparimi i defekteve në rrjetin elektrik në këto ditë me temperatura të ulëta dhe reshje intensive dëbore ka angazhuar në terren të gjithë punonjësit...

Ligji i strehimit social, Vasili: PS prishi konsensusin

    Ligji për strehimin social mund të bëhet një tjetër temë debati mes maxhorancës dhe opozitës, teksa kreu i grupit parlamentar të LSI-së Petrit Vasili...

Barcelonë, Gjokoviç mposhtet nga tenisti i 140-të në botë

Tenisti serb Novak Gjokoviç është mposhtur nga sllovaku Martin Klizhan në e dytë të ATP turneut në Barcelonë me rezultatin 2:1 në sete (6:2,...