Dëshironi të zgjeroni fjalorin e fëmijës tuaj – ja sekreti nga studimi amerikan!

Çelësi për të ndihmuar fëmijën tuaj të mësojë fjalë të reja mund të jetë gjetja e një shoku të mirë studimi.

Ndërsa fëmijët njihen të marrin modelet e të folurit të nxjerra nga familja e tyre, një studim i ri ka gjetur se ata mësojnë më mirë nga fëmijët e tjerë.

Studiuesit thonë se kjo mund të jetë për shkak se ata janë më të përshtatur ndaj zërave që tingëllojnë si të tyre.

“Pjesa më e madhe e asaj që dimë për botën mësohet nga njerëzit e tjerë”, tha Yuanyuan Wang, nga Universiteti shtetëror i Ohio.

”Kjo vlen veçanërisht për fëmijët”, shton ai.

Në studimin, që do të prezantohet në Takimin e 177 të Shoqërisë Akustike të Amerikës, hulumtuesit nga Universiteti i OSU dhe Purdue krijuan dy eksperimente për të përcaktuar se si dyvjeçarët ndikohen nga fjalimi i njerëzve rreth tyre.

Në një skenar, fëmijët u shfaqën video anësore të dy folësve që recitonin një rimë fëmijësh gjatë dëgjimit të fjalës që përputhej me moshën ose gjininë e folësve.

Ata pastaj u ngarkuan me përputhjen e moshës dhe gjinisë vokale me atë që ata do të shihnin.

Në eksperimentin e dytë, fëmijët mësuan fjalë të reja nga folësit e moshave të ndryshme.KK

Dhe, sipas studiuesve, dyvjeçarët duket se mësojnë më mirë nga fëmijët e tjerë, në këtë rast ata të moshës 8 deri në 10 vjeç.

 

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Çavuşoğlu reagon ndaj ndërhyrjes së policisë greke kundër emigrantëve

Ministri i Jashtëm turk, Mevlüt Çavuşoğlu ka reaguar lidhur me ndërhyrjen e ashpër të policisë greke kundër emigrantëve të parregullt që duan...

FOTO+VIDEO/ Radhë e kaos në Pallatin e Sportit në Durrës, banorët shtyhen për të marrë ndihma, qytetarja: Dua ndihmë për vajzën e vogël

Tërmeti i 26 nëntorit ka shkaktuar shumë dëme materiale te banesat në Durrës, ndërsa qytetarët janë dyndur...

Tragjike/ Vritet i riu shqiptar në Britaninë e Madhe, pranga 2 italianëve. Policia kërkon ndihmë

Një i ri shqiptar është vrarë në Britaninë e Madhe. 21-vjeçari Serxhio Marku,...

Së fundi

Meta takon Avdullah Hotin: Shqipëria mbështet dialogun Kosovë – Serbi, forcat politike të Kosovës të jenë të bashkuara

Presidenti i republikës Ilir Meta ka zhvilluar një takim me kryeministrin Avdullah Hotin, i cili ka ardhur për vizitë në Tiranë. Meta shprehet se i...

Britania e Madhe nuk hap kufijtë me Shqipërinë, ja 57 vendet për të cilat prej 10 korrikut nuk aplikohet karantinimi i detyrueshëm

Britania e Madhe ka hapur kufijtë për 57 vende të botës, por Shqipëria nuk bën pjesë në to. Kjo do të thotë se kufiri ajror mes...

Këshilla të arta

https://youtu.be/gdVbCr7hBmY Titulli: Këshilla të arta Autor: Ebul Ferexh Ibn Xhevzi Përkthyes: Mr. Osman Osmani Redaktor: Bujar Vërbovci Kopertina: Bashkim Mehani Përgaditi për shtyp: Bashkim Avdiu Shtypi: FocusPrint – Shkup Për botuesin: Bashkim...