Deri më tani 3.183 persona e kanë humbur jetën ndërsa 41.473 janë shëruar

Sipas të dhënave të fundit nga Qendra afrikane për kontroll dhe parandalim të sëmundjeve (Africa CDC), në mbarë kontinentin në 24 orët e fundit janë shënuar 4.871 raste të reja duke e rritur në 103.993 numrin e rasteve.

Deri më tani 3.183 persona e kanë humbur jetën ndërsa 41.473 janë shëruar.

Rajonet me numrin më të madh të rasteve janë Afrika e Veriut me 32.329 raste, Afrika Perëndimore me 27.769, Afrika e Jugut me 21,678, Afrika Lindore me 11.426 dhe Afrika Qendrore me 10.731 raste.

Ndërkohë numri i vdekjeve është rritur në 707 në Egjipt, 582 në Algjeri, 379 në Afrikën e Jugut, 221 në Nigeri, 197 në Marok, 159 në Kamerun dhe 137 në Sudan.

Ndërsa vendet me numrin më të madh të rasteve janë Afrika Jugut (20.125), Egjipti (15.786), Algjeria (7.918), Maroku (7.332), Nigeria (7.261).

Vendet me më shumë raste sipas rajoneve të tyre janë Egjipti në Afrikën e Veriut, Afrika e Jugut, Nigeria në perëndim, Sudani në Afrikën Lindore dhe Kameruni në Afrikën Qendrore.

Në të gjithë kontinentin vazhdon trajtimi i i 59.277 personave në spitale të prekur nga COVID-19.

Derisa nuk kanë mbetur raste aktive me COVID-19 në Eritrea, Mauritius dhe Seychelles, thuhet se deri më tani nuk janë raportuar vdekje në Republikën e Afrikës Qendrore, Eritrea, Lesoto, Mozambik, Namibia, Seychelles dhe Uganda.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

“Astiri” 70 ditë në protestë/ Banori: Policia më dhunoi nënën

Ka nisur edhe sot, protesta e banorëve të Unazës së re, të cilët kundërshtojnë ndërtimin e projektit të “Unazës së Madhe” që prek banesat...

VIDEO/ Beteja kundër mafies shqiptare që përmbyti Birmingamin me kokainë

Beteja është e vazhdueshme midis oficerëve të Agjencisë Kombëtare të Krimit dhe mafies shqiptare që përpiqet të...

Bora zbardhë disa zona të Kosovës

Bora ka mbuluar një pjesë të madhe të komunës së Dragashit. Ndryshe, meteorologët kanë...

Së fundi

Kosovë : Janë rregjistruar 13 raste të reja me COVID-19

TREMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE DY TË SHËRUAR! Sot më 31 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

Qeveria shfuqizon vendimet e mëparshme: Hapen çerdhet, kafiteritë, kufijtë e qendrat tregtare

Qeveria në detyrë ka zhvilluar sot mbledhjen e radhës, ku ndërmorën vendimin që t’i shfuqizojnë disa nga vendimet që kishin ndërmarrë në fillim të...

Rusia regjistroi një rritje të re të rasteve me koronavirus

Për herë të parë që nga 23 maji, rastet e reja shkuan në mbi 9 mijë, pasi 9.268 person rezultuan pozitivë me COVID-19 gjatë...