Dënimet për sigurinë ushqimore, komuniteti i biznesit: Mund të ketë keqinterpretime

Komuniteti  i biznesit Agro-përpunues dhe i Tregtisë se ushqimeve është i shqetësuar për ashpërsimin e Kodin Penal për shkeljet me sigurinë ushqimore. 7 shoqata biznesi, përfshirë Dhomën Amerikane të Tregtisë, atë italiane dhe shoqata e investitorëve të huaj në Shqipëri, i janë drejtuar me një letër kryetarëve të komisioneve parlamentare, duke i kërkuar që të marrin në konsideratë vërejtjet e tyre. Për  letrën është vënë në dijeni dhe kryeministri Rama dhe ambasadat kryesore në Tiranë.

Mira Pogaçi, drejtore ekzekutive e bashkimit tregtar shqiptar thotë se në amendime janë përdorur terma që nuk përcaktojnë si duhet përgjegjësitë penale dhe mund të ketë keq interpretime.

“Kjo vjen ndoshta edhe për shkak të besimit të ulët që Komuniteti i Biznesit ka ndaj institucioneve të drejtësisë apo të institucioneve ligjzbatuese, në interpretimin e Kodit të ri Penal, këtyre ndryshimeve, në momentin që do t’i kenë në dorë”, tha Pogaçi. Prodhuesit dhe tregtarët e ushqimeve kërkojnë që legjislacioni të përputhet  me direktivat e Bashkimit Evropinan.

“Këto synime nuk synojnë që të përafrojnë ndonjë direktivë të caktuar të Komunitetit Europian. Të qenurit në këto kushte, do të ishte e mira që të përafroheshin me situatën ekonomike në vend dhe me të gjithë aktorët ekonomik, që janë prodhuesit më vete, distributorët, tregtarët e një supermarketi  apo dyqanet”, vijoi Pogaçi.

Deputete e mazhorancës kanë propozuar ndryshime në Kodin Penal, të cilat parashikojnë dënime deri  në 15 vite burg për shkelësit e sigurisë ushqimore. Ligji  përfshin të gjithë gamën e produkteve ushqimore; që nga mallrat e importit , deri ato të prodhuara apo të përpunuar në Shqipëri. Ndryshimet ligjore pritet të kalojnë në seancë plenare në 20 qershor.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Shehi ironizon Ramën: 30 goca me kufje në vesh na i shet si qeverisje!

Dashamir Shehi ka folur edhe një herë tjetër pa doreza në foltoren e Kuvendit, duke ironizuar qeverisjen e kryeministrit Edi Rama. “Ky zotëria këtu ka...

Iran, të paktën 23 të vdekur gjatë protestave

Të paktën 23 persona kanë humbur jetën dhe mbi 500 janë arrestuar në protestat kundër regjimit në Iran që janë duke vazhduar nga dita...

Hahn flet për bisedën që kishte me liderët kosovarë

Komisioneri Europian, Johannes Hahn gjatë Konferencës së Sigurisë në Munchen është takuar me udhëheqësit e Kosovës, presidentin Hashim Thaçi, kryeministrin Ramush Haradinaj dhe me...

Së fundi

Meta takon Avdullah Hotin: Shqipëria mbështet dialogun Kosovë – Serbi, forcat politike të Kosovës të jenë të bashkuara

Presidenti i republikës Ilir Meta ka zhvilluar një takim me kryeministrin Avdullah Hotin, i cili ka ardhur për vizitë në Tiranë. Meta shprehet se i...

Britania e Madhe nuk hap kufijtë me Shqipërinë, ja 57 vendet për të cilat prej 10 korrikut nuk aplikohet karantinimi i detyrueshëm

Britania e Madhe ka hapur kufijtë për 57 vende të botës, por Shqipëria nuk bën pjesë në to. Kjo do të thotë se kufiri ajror mes...

Këshilla të arta

https://youtu.be/gdVbCr7hBmY Titulli: Këshilla të arta Autor: Ebul Ferexh Ibn Xhevzi Përkthyes: Mr. Osman Osmani Redaktor: Bujar Vërbovci Kopertina: Bashkim Mehani Përgaditi për shtyp: Bashkim Avdiu Shtypi: FocusPrint – Shkup Për botuesin: Bashkim...