Deklarata e fortë e Grida Dumës: Shqipëria pengoi dhe Maqedoninë e Veriut për integrimin, me 99.9% nuk binden vendet skeptike

Ish-deputetja demokrate, Grida Duma, tha në emisionin “Kjo Javë” të gazetares Nisida Tufa, në “News24”, se Shqipëria po pengon edhe Maqedoninë e Veriut për procesin e integrimit në Bashkimin Evropian.

Duma u shpreh prerë në studion e “News24” se me 99.9% vendet skeptike nuk do të binden për të votuar pro integrimit të Shqipërisë në BE.

“99.9% nuk do të binden vendet skeptike dhe nuk do të ketë vendim pozitiv të Francës. Lajm i keq. Nuk e ka mbajtur historia me hatër Shqipërinë asnjëherë. Por, mendoja që rasti do donte, meqë Maqedonia e Veriut ka bërë betejën e saj dhe e ka lidhur trenin e saj me Shqipërinë, duke qenë se duke u ndarë me vendin tonë nuk do ishte në leverdinë e BE, do përfitonte Shqipëria dhe nuk do të ndahej rrugëtimi i tyre.

Fatkeqësisht, Shqipëria e penalizoi dhe Maqedoninë e Veriut. Duhet të ishin hapur negociatat një vit më parë. Ne bëmë një vit më parë show-n e pacipë, ku thuhej nga qeveria se janë hapur negociatat”, tha Duma.

A ka shpresë që Gjermania, Merkel, të bëjë diçka?
Ka shkuar thika shumë në palcë. E paimagjinueshme ishte që ne të ne të kishim një Holandë, që dilte kundër, por ka vende që kërkojnë edhe heqjen e vizave. Sot ndodhemi si lypës në dyert e Evropës. Po, sot dëgjojmë këtë të thotë që “ne kemi Shengenin Ballkanik”. Po çfarë shpikjeje është ky “Shengeni Ballkanik”?

Ne nuk kemi arritur sot të jemi aq shqiptarëdashës sa dhe barrierat ekonomike me Kosovën t’i ulim. Nuk kemi ndërtuar sot një hapësirë ekonomike të përbashkët me Kosovën. Dhe flasim sot për “Shengen Ballkanik”. Procesi i integrimit është i ndërlikuar, por që Shqipëria të hynte më mirë në paketën integruese, është thënë që Ballkani të hyjë si i tërë.

Procesi i Berlinit ishte një ndihmë që vendet e Ballkanit të komunikonin ekonomikisht më lehtë. Ne nuk morëm asnjë lekë nga ky proces. Zero projekte nga Procesi i Berlinit, e turpshme, dhe flasim për “Shengen Ballkanik”. Në vendet e Ballkanit ne shkojmë pa viza, çfarë shengeni duhet më.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Kallëzim penal për Thanzën. Prokuroria do t’i kërkojë Italisë vendimin e dënimit

Prokuroria e Tiranës, pas fazës së verifikimit ka regjistruar kallëzimin penal në lidhje me falsifikimin e formularit të dekriminalizmit të gjyqtarit të Gjykatës së...

Turqi, 38 të arrestuar për lidhje me DEASH-in

Në operacionet kundër pjesëtarëve të organizatës terroriste DEASH në Bursa të Turqisë, u arrestuan 38 persona të dyshuar. Ndër personat e ndaluar ka edhe shtetas...

Jetonte e vetme/ Zjarr në një shtëpi në Devoll, ndërron jetë e moshuara

Një banesë është përfshirë nga flakët në Devoll dhe për pasojë një e moshuar ka humbur jetën. Mësohet se ngjarja ka ndodhur në fshatin Poloskë. Gruaja...

Së fundi

Qeveria paralajmëron vendim të ri për reciprocitetin me Serbinë

Tregu kosovar është vërshuar me produkte të importuara nga Serbia. Këtë e ka mundësuar heqja e taksës më 31 mars nga Qeveria në detyrë. Statistikat tregojnë...

Greqia shënon viktimën e 173-të nga COVID-19, 10 raste të reja në 24 orët e fundit

Greqia ka shënuar edhe një viktimë së fundmi nga COVID-19 duke e çuar bilancin në 173. Vendi fqinj në 24 orët e fundit ka shënuar...

Kosovë : 9 raste të reja me Covid-19 dhe 3 të shëruar.

NËNTË RASTE ME COVID-19 DHE TRE TË SHËRUAR! Sot më 26 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...