Davutoglu zyrtarisht jep dorëheqje nga partia e Erdogan: ja arsyet

Ahmet Davutoglu, ish kryeministër turk njëherësh dhe ish-kryetar i AK Partisë, njoftoi se po hiqte dorë nga blloku qeverisës dhe planifikon të formojë një lëvizje të re politike.

“AK Partia ka hequr dorë nga parimet e saj themeluese,” tha Davutoglu, duke folur në një konferencë shtypi në Ankara. “Fakti që partia ka ndërmarrë veprime disiplinore ndaj meje dhe politikanëve të tjerë që e mbështesnim, kjo do të thotë që kryesia ka ‘likuiduar’ Partinë AK që kishim 18 vite më parë”, tha ai.

Davutoglu shërbeu si kryeministër dhe kryetar i AK Partisë nga 2014 deri në 2016 dhe është figura e dytë kryesore politike që dha dorëheqjen nga lëvizja e bashkë-themeluar nga Erdogan në 2001. Ali Babacan, i cili shërbeu si zëvendëskryeministër për ekonominë dhe një ministër i jashtëm, ndërpreu lidhjet me partinë në korrik dhe planifikon të krijojë një parti politike më vete. /Mesazhi/

- Reklamë -

LEXO MË SHUMË

Kryemadhi: Të bashkohemi për të shkulur narko-shtetin

Kryetarja e LSI-së, ka shfrytëzuar takimin me forumin e gruas së kësaj partie për të bërë thirrje të gjitha palëve që të bashkohen kundër...

Ish-presidenti Obama, së shpejti me emisione në “Netflix”

Ish-presidenti amerikan, Barack Obama, dhe bashkëshortja e tij Michelle, janë në bisedime për të prodhuar emisione për “Netflix”-in. Sipas “New York Times”, çifti do të...

Ushtria turke neutralizon terroristët që ishin në përgatitje të sulmeve

Forcat e Armatosura Turke (TSK) në operacionet ajrore të kryera dje dhe sot ndaj rajonit Zap në veri të Irakut dhe zonës rurale të...

Së fundi

Spektakël në “Signal Iduna Park”, Dortmundi mposht 4-3 Augsburgun

Borussia e Dortmundit fitoi 4-3 ndaj Augsburgut në një nga ndeshjet më spektakolare deri tani, jo vetëm në Bundesligë, por në të gjithë planetin. Në...

“Oaz”, Paloka: A ka dalë ndonjë përgjim për Bushatin.

Teksa kreu i grupit parlamentar të PD-së, Edi Paloka në një status në Facebook për operacionin në Shkodër shtron pyetjen a është përgjuar ministri...

Ambasada amerikane tregon se a i kanë shkëputur kontaktet me ministrin e FSK-së

Ditë më parë u raportua se SHBA-të kanë shkëputur të gjitha komunikimet me ministrin e Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrustem Berishën, si dhe...