COVID-19/ Samiti i G20 jep 5 trilionë dollarë për të shpëtuar ekonominë botërore

amiti i G20, i mbledhur ditën e sotme për situatën e krijuar nga koronavirusi, ka vendosur të japë shumën marramendëse prej 5 trilionë dollarësh për të shpëtuar ekonominë botërore.

Samiti i G20 është mbledhur online, ku marrin pjesë krerët e superfuqive botërore, që nga Presidenti i SHBA, Donald Trump, deri tek ai i Rusisë, Vladimir Putin.

Videokonferenca kryesohet nga Mbreti Saudit Salman, i cili është i përfshirë në një luftë çmimesh në tregun e energjisë me Rusinë, pasi të dyja palët nuk arritën marrëveshje për shkurtimet e prodhimit.

“Ndërsa bota përballet me pandeminë COVID-19 dhe sfidat ndaj sistemeve të kujdesit shëndetësor dhe ekonomisë globale, ne thërrasim këtë samit të jashtëzakonshëm të G20-ës për të bashkuar përpjekjet drejt një reagimi global”, tha mbreti saudit. Riadi mban presidencën e radhës të G20-ës.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Vetting për kreun e KLSH; Kandidatëve do t’u kontrollohet figura dhe pasuria

Vettingu për kandidaturat që do të propozohen nga presidenti Meta për kryetar të Kontrollit të Lartë të Shtetit, do t’i nënshtrohen nga Komisioni Parlamentar...

Dhuna ndaj gazetarit, AGK kërkesë urgjente Haradinajt: Të shkarkohet Endrit Shala

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka kërkuar nga Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj që të shkarkojë nga...

Shpend Ahmeti kthehet në Vetëvendosje, Kurti i premton se do jetë kandidat për kryeministër

    Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka marrë një vendim të rëndsishem. Ai nga sot do të rikthehet serish në Lëvizjen Vetëvendosje, parti kjo që...

Së fundi

“Falsifikim dokumentesh, ndihmë për kalim të paligjshëm të kufijve”/ SPAK nxjerr emrat e grupit prej 17 personash

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka regjistruar një procedim penal ndaj një grupi personash të cilët akuzohen për vepra si...

Pesë respiratorë të rinj te “Shefqet Ndroqi”, Manastirliu lidhet me stafin e Covid-2: Rrisim kapacitetet

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu ka komunikuar drejtpërdrejt me ekipin e mjekëve dhe infermierëve të reanimacionit të spitalit COVID 2 “Shefqet...

Trageti “i ngecur” në ujërat greke numëron 122 të infektuar me Covid-19

Ka shkuar në 122 persona numri i të infektuarëve në tragetin “Elfterios Venizelos”, i cili që prej më shumë se 14 ditësh ndodhet në...