COVID-19, rritet në 2.921 numri i të vdekurve në Mbretërinë e Bashkuar

Autoritetet Shëndetësore të Mbretërisë së Bashkuar kanë njoftuar se me 560 raste të reja të vdekjeve në 24 orët e fundit, numri i vdekjeve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në vend është rritur në 2.921.

“Deri në ora 09:00, 2 prill, gjithsej 163.194 persona janë testuar, prej të cilëve 33.718 kanë rezultuar pozitiv”, tha Departamenti britanik i Shëndetësisë.

“Deri në ora 17:00, 1 prill, prej atyre që janë të hospitalizuar në Mbretërinë e Bashkuar që kanë qenë pozitiv në testin e koronavirusit, për fat të keq kanë vdekur 2.921”, thuhet gjithashtu në kumtesë.

Lajmi erdhi në kohën kur kryeministri Boris Johnson, që rezultoi pozitiv në koronavirus javën e kaluar, mund të ketë nevojë të zgjasë qëndrimin e tij në vetizolim.

Periudha e vetizolimit duhej të përfundojë nesër, por sipas mediave lokale, ai akoma ka temperaturë të lartë. Johnson vazhdon të udhëheqë qeverinë britanike dhe luftën e saj kundër koronavirusit, duke mbajtur video-konferenca me ministrat e kabinetit.

Zyrtarët në Mbretërinë e Bashkuar kanë theksuar se njerëzit duhet të respektojnë distancimin social dhe rregullat e kufizimit të lëvizjes, pasi u raportua për rritje të përdorimit të veturave, gjë që sugjeron se njerëzit po fillojnë t’u kthehen udhëtimeve që nuk janë të domosdoshme.

Sekretari i Shëndetësisë, Matt Hancock, më vonë gjatë ditës do të mbajë një takim me përfaqësuesit e mediave për çështjen e testimit për koronavirus.

Kjo çështje ka dominuar debatin kombëtar, me akuza se qeveria nuk ka bërë mjaftueshëm dhe se është vonuar, ndërsa vendi mbetet pas shteteve evropiane, veçanërisht Gjermanisë.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Basha: Borxhi publik nuk u ul, u rrit

    Ministria e Financave thotë se borxhi publik u ul në 69.9 për qind në vitin 2017, por opozita pretendon të kundërtën.  “Borxhi është rritur, ndërsa...

“Kavaja”/ “Rilindja” e DAR nën hetim, fshehën skandalin për 5 ditë

Prokuroria e Durrësit thellon hetimet lidhur me rastin e 14-vjecares në Kavajë, e cila u abuzua seksualisht nga shokët e shkollës. Krahas hetimit për...

Çmimet e importit shënojnë rritje!

Indeksi i tërësishëm i çmimeve të importit në Kosovë u ngrit 2.2 % në tremujorin e katërt të vitit të kaluar krahasuar me tremujorin...

Së fundi

Kompania amerikane nis testimin e vaksinës kundër COVID-19

Kompania amerikane e bioteknologjisë, Novavax, filloi testimin në njeri të vaksinës kundër koronavirusit dhe tha se në korrik pret rezultatet paraprake mbi efektivitetin dhe...

Shkon në 5 milionë e 590 mijë numri i të infektuarve, mbi 347 mijë të vdekur nga Covid-19

Numri i rasteve të reja dhe vdekje nga Covid-19 vazhon të rritet por me ritme më të ngadalta. Sipas ekspertëve, vala e madhe e...

Kosovë: 100 zyrtarë policorë në Prizren në vetizolim

Drejtori i Drejtorisë Rajonale të policisë në Prizren, Faton Alija, thotë se nga regjionet e Gjakovës, Ferizajt dhe Prishtinës kanë marrë përforcime me zyrtarë...