Corbyn: Marrëveshja e re për Brexit-in “më e keqe” se e May-it

Kreu i Partisë Laburiste në Britaninë e Madhe, Jeremy Corbyn ka dënuar marrëveshjen e Brexit-it të ndërmjetësuar midis kryeministrit Boris Johnson dhe Bashkimit Evropian duke e quajtur si “më të keqe” se zgjidhja e arritur nga ish-kryeministrja Theresa May.

Corbyn në një deklaratë tha se: “Nga ajo që dimë, duket se kryeministri ka negociuar një marrëveshje edhe më të keqe se ajo e Theresa May, e cila u refuzua në mënyrë dërmuese”.

Ai tha se “marrëveshja ‘e shitjes’ nuk do të sjellë vendin së bashku dhe duhet të refuzohet. Mënyra më e mirë për t’u renditur Brexit është t’u jepni njerëzve fjalën e fundit në një votim publik”.

Me aleatët e Johnson-it të Irlandës së Veriut, Partia Demokratike Unioniste që hodhi poshtë marrëveshjen, kryeministri ka të ngjarë të ketë nevojë për mbështetje të disa deputetëve pro-Brexit të laburistëve për të kaluar marrëveshjen përmes Parlamentit.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Presidenti i Meksikës thirrje karteleve të drogës të mos shpërndajnë ndihma gjatë pandemisë

Presidenti i Meksikës, Andres Manuel Lopez Obrador, e pranoi se kartelet e drogës në këtë vend shpërndajnë pako me ndihma në kulmin e pandemisë...

Kanadaja investon për modelin e ri të radarëve, kap edhe avionët “fantazmë”

    Qeveria kanadeze ka investuar 2.7 milionë dollarë për zhvillimin e një modeli të ri radarësh, që do të përditësonte sistemin e saj mbrojtës, sidomos...

Miratimi i “anti-shpifjes”, reagon Ilir Meta

I pyetur nga mediat, se cili do të jetë qëndrimi i Presidentit të Republikës ndaj së ashtuquajturës...

Së fundi

Deputeti i Nismës, Haxhi Shala kalon në AAK

Deputeti i Kuvendit të Kosovës Haxhi Shala prej sot ka kaluar në partinë e Ramush Haradinajt, AAK. Shala deri sot ishte pjesë e Nismës Socialedemokrate,...

Policia e Shtetit: Ja kujt i lejohet të hyjë e të dalë nga Shqipëria

Teksa shumë qytetarë janë në pritje të hapjes së kufijve me vendet e tjera, Policia e Shtetit ka dhënë një informacion të vlefshëm. Ndonëse vendi...

Ulen të ardhurat, rritet borxhi publik në 80%

Për herë të tretë brenda vitit qeveria ka rishikuar me akt normativ buxhetin e vitit 2020. Nga muaji Mars kohë kur nisi pandemia e...