Cikloni “Bulbul” godet Bangladeshin dhe Indinë, 14 të vdekur

Si pasojë e stuhive dhe shirave intensivë që ka shkaktuar cikloni “Bulbul” i cili ka goditur Bangladeshin dhe Indinë kanë humbur jetën të paktën 14 persona.

Si pasojë e aksidenteve dhe fatkeqësive nga shirat intensivë në zonat të ndryshme të rajonit Bengali Perëndimor në Indi kanë humbur jetën 7 persona.

Ndërkohë që zyrtarët indianë kanë njoftuar se për shkak të ciklonit janë rrëzuar një numër i madh i pemëve dhe janë këputur linjat e furnizimit të energjisë.

Në një deklaratë nga llogaria e tij në Twitter, kryeministri indian Narendra Modi ka vënë në dukje se ka biseduar me kryetaren e rajonit të Bengalit Perëndimor, Mamata Banerjee. “Nga qendra kemi siguruar të gjithë ndihmën e mundshme”, tha ai.

– Në Bangladesh 7 të vdekur

Për shkak të ciklonit i cili është efektiv në rajonet bregdetare të Bangladeshit deri më tani kanë humbur jetën 7 persona.

Ministri i shtetit përgjegjës për menaxhimin e katastrofave, Enamur Rahman tha se në rajonet bregdetare të vendit janë dëmtuar 5.000 shtëpi.

“Para se cikloni të godiste vijën bregdetare u evakuuan më shumë se 2 milionë”, persona tha Rahman, duke shtuar se janë anuluar lejet e punonjësve të sektorit publik në 13 zonat që ndodhen në vijën bregdetare.

Ndërsa Ministria e Bujqësisë ka njoftuar se më shumë se 200 mijë hektarë tokë bujqësore janë dëmtuar.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Incidenti në Kuvend, Boçi i hedh ligjin e Arsimit të Lartë kryeministrit Rama

Një incident është shënuar gjatë punimeve të seancës plenare të kësaj të enjteje në Kuvendin e Shqipërisë, ndërkohë që jashtë tempullit të demokracisë protestojnë...

Ish-ministri në kabinetin Rama: Kongresi i PS, model i Kim Jong-un

Ish-ministri i Drejtësisë në kabinetin Rama, Ylli Manjani, ka komentuar takimin e sotëm në sheshin “Nënë Tereza” ku kryeministri Edi Rama, zyrtarizoi Erion Velinë...

Turqi, fillon Kampionati Botëror i Motocross-it

Xhiroja e 17-të e Kampionatit Botëror të Motocross-it (MXGP) filloi për herë të dytë këtë vit nën kujdesin e Presidencës së Republikës së Turqisë,...

Së fundi

Samsung rikthehet me tre modele të reja. Ja për çfarë bëhet fjalë

Samsung rikthehet në tregun britanik me tre modele të reja të laptopëve. Samsung ka munguar në tregun e laptopëve në Mbretërinë e Bashkuar për...

Gjeni 3 zgjidhjet e këtij ushtrimi matematikor duke lëvizur vetëm një fije shkrepse

Nëse jeni një fans i vërtetë i enigmës, kjo foto do vërë në punë trurin dhe imagjinatën tuaj. Kushtojini vëmendjen detajeve të vogla dhe...

Numri i të vdekurve nga koronavirusi në Britaninë e Madhe shkon në 39 045 persona

Qeveria britanike ka njoftuar se 111 persona kanë ndërruar jetë nga koronavirusi në 24 orët e fundit në vend. Kështu, zyrtarisht numri total i viktimave...