KATEGORIA

ZVICER

Zvicër: Në ditën e parë, 95% e udhëtarëve në transportin publik, me maska

Në luftën kundër një vale të dytë të koronavirusit, Këshilli Federal javën e kaluar ka vendosur detyrimin për mbajtje të masksë në transportin publik. Ata...

Zvicër : Në 24 orët e fundit janë rregjistruar 47 raste të reja me covid-19.

Pas disa ditësh të rritjes së madhe të numrit të infeksioneve të reja, që kalonin mbi njëqind, sot është dita e tretë me radhë...

Qeveria zvicerane bën lehtësime për punëtorët, qiramarrësit dhe bizneset

Përveç mbështetjes së shumë punëtorëve, qeveria propozoi disa lehtësime për qiramarrësit me bizneset e prekura nga epidemia. Këshilli Federal po zgjat përfitimet afatshkurtra të papunësisë...

Hyri në fuqi akti i reformuar federal mbi barazinë gjinore në Zvicër

Barazia gjinore është shumë e rëndësishme për shtetin e Zvicrës, ani pse ka hapësirë të madhe për të diskutuar rreth kësaj dukurie. Shteti i...

Ja çfarë duhet të dini për kërkesën e re të detyrueshme të maskës në Zvicër

Zvicra ka vendosur një kërkesë për maskë në transportin publik nga nesër, 6 korrik, e tutje. Ja çfarë duhet të dini. Në një konferencë për shtyp,...

Zvicra ka afro 3 mijë raste aktive me Covid-19

Zvicra ka një rritje graduale të të prekurve me koronavirus, por lajmi i mirë është se ky shtet mbi 90% të rasteve me Covid...

Zvicër: Kompensimi për humbjen e fitimit nga masat kundër koronavirusit

Duke filluar nga 20 marsi 2020, Këshilli Federal ka ndërmarrë një numër masash për të zbutur pasojat ekonomike të përhapjes së koronavirusit që kanë...

Rënie e lehtë e infeksioneve në Zvicër: 97 raste të reja në 24 orët fundit

97 infeksione të reja me koronavirus janë raportuan brenda një dite. Pas tri ditësh rritjeje, numri ra sërish nën njëqind. Të kujtojmë: 134 raste...

Zvicra, e shqetësuar me rritjen e numrit të infektimeve

Zyrtarët zviceranë kanë shprehur shqetësim për rritjen e infeksioneve të koronavirusit në Zvicër gjatë javëve të fundit. Të premten ishin 134 raste të konfirmuara,...

50 vjet bashkëpunim diplomatik midis Zvicrës dhe Shqipërisë

Korriku i 1970-ës ishte koha kur u vendosën marrëdhëniet zyrtare diplomatike midis Zvicrës dhe Shqipërisë. Thuhet se do të ketë shumë aktivitete përkujtimore mbi këtë...

Lajmet e fundit

Ulen të ardhurat, rritet borxhi publik në 80%

Për herë të tretë brenda vitit qeveria ka rishikuar me akt normativ buxhetin e vitit 2020. Nga muaji Mars kohë kur nisi pandemia e...

Turqia neutralizon 2 terroristë të PKK/YPG-së në veri të Sirisë

Dy pjesëtarë të organizatës terroriste PKK/YPG janë neutralizuar në veri të Sirisë përmes një operacioni të komandove turke, njoftoi Ministria e Mbrojtjes së Turqisë. Sipas...

Basha me fermerët në Devoll: Bujqësia prioritet, subvencionet në bazë të prodhimit, taksa e naftës do hiqet

Fermerë te Devollit zhvilluan sot një takim me kreun e PD-së Lulzim Basha, të cilit i shprehën problematikat që hasin në shitjen e prodhimeve...

Turqi, arrestohen 59 anëtarë të një bande të drogës

Ministri i Brendshëm i Turqisë, Süleyman Soylu njoftoi se janë arrestuar 59 persona pasi është shkatërruar "Banda Alabaylar" që koordinonte shitësit e drogës në...

Australia mbyll kufijtë e saj për herë të parë në 100 vjet

Duke filluar nga dita e martë, shteti i Victoria-s në Australi do të izolohet dhe do të mbyllë kufijtë edhe me Uellsin e Ri...
- ISLAMSHOP.CH -