KATEGORIA

BOTA

Forcat turke shkatërrojnë 41 objektiva të PKK-së në veri të Irakut

Forcat e Armatosura Turke (TSK) kanë shkatërruar 41 objektiva të organizatës terroriste PKK në rajonin Asos në veri të Irakut përmes një operacioni të...

Kritika kundër Trump, bëri shaka raciste për veteranët

Presidenti amerikan Donald Trump vazhdon të përfundojë në shënjestër të kritikave për komentet e tij të papërshtatshme. Gjatë një ceremonie në Shtëpinë e Bardhë në...

Kina investon miliarda në Europë, BE shpreh skepticizmin

Kryeministri kinez Li Keciang u premtoi vendeve të Evropës Lindore dhe Juglindore ndihma prej rreth tre miliardë dollarësh. Në takimin e nivelit të lartë të...

Gjenevë, fillon raundi i tetë i bisedimeve për Sirinë

Sot në qytetin e Gjenevës në Zvicër pas pesë muajsh pauzë filloi raundi i tetë i bisedimeve, ku opozitarët sirianë vijnë nën një çati. Në...

Bangladesh, gjykata mbështet dënimet me vdekje për 139 ushtarë

Gjykata e Lartë e Bangladeshit ka mbështetur dënimet me vdekje për 139 ushtarët për veprimet e tyre në kryengritjen vdekjeprurëse në vitin 2009. “139 do...

“Nuk është caktuar axhenda për Kongresin e Dialogut Kombëtar Sirian”

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha se qëllimi prioritar i Kongresit për Dialogun Kombëtar Sirian është përgatitja e listës së pjesëmarrësve, duke shtuar se...

Erdogan dhe Trump sërish do të bisedojnë ditët në vijim

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan të martën tha se në ditët në vazhdim do të bisedojë përsëri me presidentin e SHBA-ve Donald Trump. Në...

“Vetëdija publike do të jetë shtysë për financat islame në Turqi”

Turqia duhet të rrisë vetëdijen publike për financat islame për t'i dhënë shtysë pjesëmarrjes së këtij sektori në treg, tha të martën një zyrtar...

Oksfordi i merr mirënjohjen lideres së Mianmarit, Suu Kyi

Këshilli i Qytetit të Oksfordit në Britani të Madhe i ka marrë çmimin e nderit që ky qytet më parë ia ndau aktivistes për...

Sulmohet me thikë politikani gjerman që përkrahte azilantët

Një sulmues me thikë ka plagosur bashkiakun e Altenas në Gjermaninë perëndimore, Andreas Hollstein, 57 vjeçar, në një sulm për të cilin autoritetet thonë...

Lajmet e fundit

Lajmet dt : 25 / 09/ 2020

https://youtu.be/6Mzr2UNEIGE   DRITA TV LAJME 25 9 2020 Lumi Vjosa ka përplasur sërish politikisht kryeministrin Edi Rama dhe Presidentin ilir Meta. Pasi ky i fundit kërkoi që...

Kërcënojnë të hedhin hije mbi bashkëpunimin për COVID, përplasje SHBA-Kinë-Rusi

Përplasjet në rritje midis Shteteve të Bashkuara nga njëra anë dhe Kinës e Rusisë nga ana tjetër u shfaqën hapur të enjten në periferitë...

Rrëzohet një aeroplan ushtarak në Serbi, një viktimë

Një aeroplan ushtarak është rrëzuar në Serbi. Mediat lokale raportojnë se njëri nga pilotët ka humbur jetën ndërsa tjetri po kërkohet. Gjithashtu është lënduar edhe një...

Greqia dhe Turqia regjistrojnë shifra rekord rastesh të reja Covid

Greqia konfirmoi 342 raste të reja të koronavirusit, përfshirë 24 të cilave u dihet prejardhja, ndërsa 30 raste janë identifikuar në pikat e hyrjes në...

Spanjë/ Vendosen masa të reja kufizuese për 1 milion banorë në Madrid

Duke filluar nga dita e hënë, Madridi do të kufizojë disa nga liritë e lëvizjes në përpjekje për të frnuar përhapjen e infeksionit të...
- ISLAMSHOP.CH -