KATEGORIA

KURIOZITETE

Një asteroid me përmasa sa një autobus do të fluturojë shumë pranë tokës

Një asteroid me madhësinë e një autobusi do fluturojë në afërsi të Tokës më 24 shtator. Asteroidi i quajtur 2020 SW, do të kalojë rreth...

Piktura e Botticelli-t pritet të dalë në ankand për 80 milion dollarë

Një pikturë e shekullit të 15-të nga piktori Sandro Botticelli pritet të shitet për më shumë se 80 milion dollarë. Besohet se është realizuar...

“Apple” kompania e parë amerikane që vlen dy trilionë dollarë

Kompania teknologjike “Apple” u bë sot kompania e parë, e tregtuar publikisht nga SHBA, që arriti një kapitalizim tregu prej dy trilionë dollarësh, duke...

Gjithë fshati humb lidhjen me internetin çdo mëngjes, në të njëjtën orë, prej 18 muajsh

Për 18 muaj, banorët e një fshati në Uells kanë qenë të rrethuar nga misteri pasi çdo mëngjes fshati humbte lidhjen me internetin. Tani...

Megajahti 500 milion dollarësh i projektuar si një mjellmë

Lazzarini Design Studio ka zbuluar konceptin e Avanguardia, megajahtit që është ndërtuar si një mjellmë me “qafë dhe kokë të lëvizshme”. Avanguardia është një emër në...

10 ndryshimet komike midis nënave dhe baballarëve

Kur bëhet fjalë për prindërit, nënat dhe baballarët zakonisht kanë qasje shumë të ndryshme. Ndërsa zakonisht thuhet se baballarët janë më të rreptë, shpesh...

Çfarë është dhe si ta kuptoni sindromën Asperger

Sindroma Asperger (AS) është një nga një grupet e çrregullimeve neurologjike të njohura si çrregullime të spektrit të autizmit (ASD) Sindroma Asperger është në skajin...

Kina dërgon satelitin e ri në hapësirë për monitorimin e mjedisit detar

Kina sot ka dërguar një tjetër "satelit detar" në hapësirë, njoftuan mediat lokale. Sateliti i ri për monitorimin e detit dhe oqeanit u lëshua nga...

Si Të Largoni Aromën E Vezës Në Çdo Recetë Gatimi

Besojeni ose jo, në botë ka shumë njerëz që nuk i honepsin vezët apo aromën e tyre. Është pikërisht aroma që pengon shumë prej tyre...

Studimi i ri: Titaniku nuk mund të jetë fundosur nga një ajsberg

Një studim i ri ka treguar se dielli ka një bërthamë që digjet në miliona gradë, dhe shpesh në sipërfaqen e tij ka shpërthime...

Lajmet e fundit

Lajmet dt : 25 / 09/ 2020

https://youtu.be/6Mzr2UNEIGE   DRITA TV LAJME 25 9 2020 Lumi Vjosa ka përplasur sërish politikisht kryeministrin Edi Rama dhe Presidentin ilir Meta. Pasi ky i fundit kërkoi që...

Kërcënojnë të hedhin hije mbi bashkëpunimin për COVID, përplasje SHBA-Kinë-Rusi

Përplasjet në rritje midis Shteteve të Bashkuara nga njëra anë dhe Kinës e Rusisë nga ana tjetër u shfaqën hapur të enjten në periferitë...

Rrëzohet një aeroplan ushtarak në Serbi, një viktimë

Një aeroplan ushtarak është rrëzuar në Serbi. Mediat lokale raportojnë se njëri nga pilotët ka humbur jetën ndërsa tjetri po kërkohet. Gjithashtu është lënduar edhe një...

Greqia dhe Turqia regjistrojnë shifra rekord rastesh të reja Covid

Greqia konfirmoi 342 raste të reja të koronavirusit, përfshirë 24 të cilave u dihet prejardhja, ndërsa 30 raste janë identifikuar në pikat e hyrjes në...

Spanjë/ Vendosen masa të reja kufizuese për 1 milion banorë në Madrid

Duke filluar nga dita e hënë, Madridi do të kufizojë disa nga liritë e lëvizjes në përpjekje për të frnuar përhapjen e infeksionit të...
- ISLAMSHOP.CH -