KATEGORIA

EKONOMI

Historiani i ekonomisë: “Ndodhemi ende në fillim të krizës “

Kriza Corona ka ngjashmëri me ekonomitë e luftës, thotë historiani Albrecht Ritschl në intervistë për DW. Ajo mund të arrijë përmasat e krizës ekonomike...

Gazpromi do të ulë çmimin e gazit për Bullgarinë për 40 për qind

Kryeministri i Bullgarisë, Bojko Borisov, tha se Gazprom ka ulur çmimin e gazit për Bullgarinë për 40 për qind (AA).

Turqi, rritje me 42 për qind në regjistrimin e automjeteve në janar

Numri i regjistrimeve të automjeteve motorike në Turqi u rrit me 42.2 për qind krahasuar me vitin e kaluar, për të arritur...

Autobusët italianë Iveco do të prodhohen në Turqi

Prodhuesi kryesor i autobusëve në Turqi, Otokar ka nënshkruar një marrëveshje prodhimi me kompaninë italiane Iveco Bus, njoftoi ndërmarrja të mërkurën (AA).

Projekti i financave për t’i hapur në çdo pikë kufitare tokësore

Një projektvendim i beftë i qeverisë i hap rrugën rikthimit të dyqaneve pa taksa në të gjitha pikat kufitare tokësore.

Emigrantëve i’u zhvaten 55 milionë euro/ Union Net merr pjesën më të madhe të dërgesave

Komisionet e larta që aplikojnë agjencitë e transfertave të parave u marrin emigrantëve dhe familjeve shqiptare të paktën 55 milionë euro në...

Në 10 vite familjet e varfra ulën shpenzimet për ushqime dhe rritën ato për banesa

Për familjet, të ardhurat e të cilave janë të pakta është e kuptueshme që shpërndarja e tyre...

BE, bien parametrat ekonomikë në shtator

Stamboll Parametrat ekonomikë në bazë mujore shënuan rënie si në Eurozonë ashtu edhe brenda bllokut 28 anëtarësh, njoftoi sot Komisioni Evropian, transmeton Anadolu...

Fitonin milionat nga kreditë, skema e “zhvatësve”te fondacioni Besa

Policia e Tiranës vuri sot në pranga shtatë persona dhe një tjetër e shpalli në kërkim. Ata dyshohen se përmes skemave të kredive fiktive,...

Tkurret punësimi në bujqësi, hov zhvillimi turizmi dhe ndërtimi

Sipas të dhënave zyrtare të INSTAT, struktura e punësimit sipas sektorëve u zhvendos nga bujqësia tek shërbimet dhe prodhimi. Gjatë vitit të kaluar sektori i tregtisë dhe shërbimeve zuri 25.7 për qind te...

Lajmet e fundit

Turqia regjistron 73 vdekje të reja nga COVID-19, numri i viktimave rritet në 574

Turqia ka konfirmuar se 73 persona të tjerë kanë vdekur nga koronavirusi i ri (COVID-19) në vend, duke e çuar në 574 numrin e...

Itali/ Rënie e madhe e numrit të viktimave në 24 orët e fundit

Italia ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit sa i përket të prekurve me Koronavirus. Numri i viktimave ka shkuar në 15887, që...

Shkon në 21 numri i viktimave në Shqipëri, ndërron jetë ish-boksieri

Ka shkuar në 21 numri i viktimave që lidhen me Koronavirusin në Shqipëri. Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se ka ndërruar jetë ish-boksieri Skënder...

Kurti: Politikanë në Kosovë dhe Serbi duan konflikt në veri të Ibrit

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, ka thënë se Ministria e Shëndetësisë ka vendosur që Komuna e Mitrovicës Veriore dhe ajo e Zveçanit të jenë...

Edhe 5 raste të reja me koronavirus – shkon në 145 numëri i të infektuarve

Sot në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar 93 mostra të marra nga rastet e hospitalizuara në Klinikën Infektive...
- ISLAMSHOP.CH -