KATEGORIA

EKONOMI

​Ekonomia e Kosovës tkurret rreth 6 %, vonesa për rimëkëmbje kolapson vendin

Ekonomia e Kosovës tkurret 5.9 përqind dhe çdo ditë vonesë e realizimit të planit të rimëkëmbjes do të ndikojë në thellim të mëtutjeshëm të...

FMN: Ekonomia e Shqipërisë pritet të tkurret ndjeshëm në vitin 2020 dhe të rimarrë veten në 2021-shin.

Fondi Monetar Ndërkombëtar zbardh diskutimet me Ministrinë e Financave në Shqipëri. Sipas FMN, për shkak të pasojave të tërmetit dhe të pandemisë së COVID-19,...

Çfarë është Zona Ekonomike Mini-Shenzen që u propozua nga Grenell – ndërmjet Kosovës dhe Serbisë?

I dërguari special i presidentit amerikan Donald Trump në dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell në një intervistë për Newsmax TV ka thënë se, është duke...

Corona përshpejton ndryshimin ekonomik botëror

Prodhimi ndërkombëtar i mallrave kishte ndryshuar tashmë që para krizës së Coronës për shkak të përdorimit në rritje të robotëve dhe digjitalizimit, por ky...

INSTAT: 20 mijë të punësuar më pak në 3-mujorin e parë

Në fund të muajit mars, në vend kishte zyrtarisht rreth 20 mijë të punësuar më pak, sipas të dhënave administrative të tregut të punës,...

Mbi 722 mijë euro ndihmë nga diaspora gjatë pandemisë COVID-19

Ndihma që mërgimtarët e japin për shtetin e Kosovës ishte e pashmangshme edhe gjatë pandemisë COVID-19. Mbi 722 mijë euro janë grumbulluar nga ndihmat e...

Nëntë masat e parapara në kuadër të Pakos për Rimëkëmbje Ekonomike pas pandemisë COVID-19

Rishikimi i buxhetit, lehtësimi i qasjes në financim, mbështetja për punësim dhe bujqësia janë disa nga nëntë masat e parapara të Pakos së Rimëkëmbjes...

Nga heqja e reciprocitetit, 20 mauna hyjnë nga Serbia në Kosovë

Pas heqjes së masës së reciprocitetit ndaj Serbisë nga ana e Qeverisë së Kosovës, deri më tani kanë hyrë 20 maune me mallra në...

BERZH në Tiranë tregon arsyet: Pse ekonomia shqiptare pritet të ketë rënien më të madhe në rajon

Flet Matteo Colangeli, Drejtori i zyrës së BERZH në Tiranë Borxhi publik, relativisht i lartë, si dhe likuiditeti i ulët me të cilin po përballej...

Vdekshmëria nga COVID, më e ulëta nga 4 pandemitë më të mëdha të shekullit

Pandemia Covid-19 e ka ndikuar negativisht ekonominë globale më shumë se çdo njëra nga pandemitë e 100 viteve të fundit edhe pse shkallën e...

Lajmet e fundit

Rusia vazhdon të dërgojë luftëtarë nga Siria në mbështetje të Haftarit

Nga rajonet që ndodhen nën kontrollin e regjimit të Bashar-al Asadit në lindje të Sirisë, Rusia në këmbim të parave ka dërguar 300 luftëtarë...

Hyri në fuqi sot! Greqia mbyll kufijtë me Serbinë

Greqia ka vendosur që të mbyllë, nga sot, nga ora 06.00 sipas orës lokale, kufirin për të gjithë shtetasit serbë që duan të hyjnë...

Në Xhamu dhe Kashmir muslimanëve u ndalohet të mblidhen, hindusëve u lejohet adhurimi

Në deklaratën nga administrata e Xhamu dhe Kashmirit thuhet se janë ndaluar të gjitha mbledhjet dhe aktivitetet sociale dhe fetare për shkak të COVID-19. Ndërkohë,...

Ja çfarë duhet të dini për kërkesën e re të detyrueshme të maskës në Zvicër

Zvicra ka vendosur një kërkesë për maskë në transportin publik nga nesër, 6 korrik, e tutje. Ja çfarë duhet të dini. Në një konferencë për shtyp,...

I prangosur me fytyrën për tokë, vihet në pranga 38-vjeçari i shpallur në kërkim

Një 38-vjeçar, i shpallur në kërkim, me precedent të mëparshëm penal në fushën e prodhimit e shitjes së narkotikëve dhe armëmbajtjes pa leje, është...
- ISLAMSHOP.CH -