Bulqizë, mësuesit rikonstruktojnë 3 shkolla

Viti i ri shkollor do të nisë me kushte më të mira infrastrukturore për nxënësit e 3 shkollave në fshatin Lladomericë, Pasin dhe Miresh, në fshatin Ostren të Bashkisë Bulqizë.

Prej vitesh, këta nxënës e zhvillonin mësimin në shtëpi me qira, në kushte shumë të vështira, ndërsa këtë vit ishin vetë punonjësit e zyrës arsimore të Bulqizës që kontribuan financiarisht që mësimi të zhvillohet në kushte optimale.

Kujtim Kërkurti, i Zyrës Arsimore Bulqizë, thotë: “Kemi marrë me qira një ambient dhe specialistët po punojnë me dy turne për ta sjellë si shkollë brenda afatit të përcaktuar”.

Ndërtimi i kësaj shkolle ka bërë të mundur edhe eleminimin e 5 klasave kolektive. Pra, këtë vit nxënësit do të mësojnë në klasat e tyre, jo me nxënës të klasave të ndryshme. Një lajm i mirë si për nxënësit, ashtu edhe për prindërit./Top Channel/

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

“Projekteve të Tiranës do t’i shkojmë deri në fund”, Veliaj: Synimi është të mbjellim 150 mijë pemë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj i shoqëruar nga deputetja e PS, Klotilda Bushka, iu bashkua...

Testi bërthamor në Kore 10 herë më i fuqishëm se Hiroshima!

Dy lëkundje sizmike janë regjistruar një ditë më parë në Korenë e Veriut, të cilat besohet se kanë lidhje me testin bërthamor të zhvilluar...

Operacioni “Kthetra”, për 15 ditë shkatërrohen 100 bunkerë të terroristëve

Ushtria turke ka shkatërruar 100 shpella dhe bunkerë të organizatës terroriste PKK përgjatë 15 ditëve të operacionit antiterrorist "Kthetra" i cili është duke vazhduar...

Së fundi

Qeveria paralajmëron vendim të ri për reciprocitetin me Serbinë

Tregu kosovar është vërshuar me produkte të importuara nga Serbia. Këtë e ka mundësuar heqja e taksës më 31 mars nga Qeveria në detyrë. Statistikat tregojnë...

Greqia shënon viktimën e 173-të nga COVID-19, 10 raste të reja në 24 orët e fundit

Greqia ka shënuar edhe një viktimë së fundmi nga COVID-19 duke e çuar bilancin në 173. Vendi fqinj në 24 orët e fundit ka shënuar...

Kosovë : 9 raste të reja me Covid-19 dhe 3 të shëruar.

NËNTË RASTE ME COVID-19 DHE TRE TË SHËRUAR! Sot më 26 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...