• Home
  • KUZHINE
  • “Bujrum, çka ka qëllu”, kuzhina e kosovarit shijon në mes të Nju Jorkut!
KUZHINE

“Bujrum, çka ka qëllu”, kuzhina e kosovarit shijon në mes të Nju Jorkut!

Spread the love

Kushdo që ka kaluar nga Kosova dhe ka provuar ushqimet tradicionale të vendit, nuk do ta harrojë shijen e posaçme që ofron kuzhina e saj.

Këtë shije nuk e harrojnë assesi as ata që kanë lindur dhe janë rritur në Kosovë, e që për arsye të shumta kanë emigruar jashtë vendit.

Duke mbajtur mend shijen dhe traditën e mikpritjes, Ramiz Kukaj nga Kosova ka hapur në mes të Nju Jorkut një restorant të quajtur “Tradita”, dhe shërben me konceptin e njohur kosovar – “bujrum, çka ka qëllu”.

Në menynë e kosovarit gjendet çdo lloj ushqimi tradicional, duke filluar nga mantiat dhe flia, e deri te qebapat, ajvari dhe turshitë. /MESAZHI/

Related posts

Qofte me Presh dhe Miell Misri!

dritatv

Ja çfarë do gatuajmë sot

dritatv

Recetë për simite e vjetër 6.000 vjet: Ëmbëlsira më e shijshme në botë!

dritatv

Leave a Comment