Britania e Madhe nuk hap kufijtë me Shqipërinë, ja 57 vendet për të cilat prej 10 korrikut nuk aplikohet karantinimi i detyrueshëm

Britania e Madhe ka hapur kufijtë për 57 vende të botës, por Shqipëria nuk bën pjesë në to.

Kjo do të thotë se kufiri ajror mes Britanisë së Madhe dhe Shqipërisë do të vijojë të jetë i mbyllur, me palën tjetër që nuk do të lejojë asnjë shtetas shqiptar jorezident në Britaninë e Madhe.

Ndërkohë nga lista, në Ballkan kufijtë i ka hapur vetëm me Greqinë, Kroacinë dhe Serbinë. Ndërkohë duket se dhe Britania e Madhe, ashtu si BE pak ditë më parë, nuk ka hapur kufijtë për vendet me infeksion të lartë të COVID-19 kohët e fundit.

Masa e re ka të bëjë me karantinimin, dhe 57 vende nuk do të kenë nevojë për karantinim të detyrueshëm për në Britaninë e Madhe, dhe kjo hyn në fuqi prej 10 korrikut.

LISTA ME 57 VENDET QË BRITANIA DO HAPË KUFIJTË
Andorra
Germany
New Zealand
Antigua and Barbuda
Greece
Norëay
Aruba
Greenland
Poland
Australia
Grenada
Réunion
Austria
Guadeloupe
San Marino
Bahamas
Hong Kong
Serbia
Barbados
Hungary
Seychelles
Belgium
Iceland
South Korea
Bonaire
Sint Eustatius and Saba

Italy
Spain
Croatia
Jamaica
St Barthélemy
Curaçao
Japan
St Kitts and Nevis
Cyprus
Liechtenstein
St Lucia
Czech Republic
Lithuania
St Pierre and Miquelon
Denmark
Luxembourg
Switzerland
Dominica
Macau
Taiwan
Faroe Islands
Malta
Trinidad and Tobago
Fiji
Mauritius
Turkey
Finland
Monaco
Vatican City
France
Netherlands
Vietnam

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Bilanci i përmbytjeve; mbi 3000 banesa dhe rreth 8000 ha nën ujë

Mbi 3300 banesa nën ujë, 40 biznese, 10,200 hektarë tokë të përmbytyra dhe afro 5,800 hektarë të tjerë me prani uji, kryesisht në Fier...

Tre filxhanë çaj të zi në ditë zvogëlojnë rrezikun nga sulmi në zemër!

Rezultatet e hulumtimit më të ri kanë treguar që konsumimi i përditshëm i vetëm 3 filxhanëve të çajit të zi mund të reduktojë rrezikun...

50-50 pushtet, këto janë ministritë e ndara në mes Kurtit e Osmanit

Pas daljes së rezultateve zgjedhore, ku doli fituese Lëvizja Vetëvendosje, kjo parti tashmë është takuar një herë...

Së fundi

Sot në Gjermani filloi testimi i detyruar i udhëtarëve.

Siç ishte paralajmëruar, sot në Gjermani ka filluar testimi i detyruar për koronavirus për të kthyerit nga zonat e rrezikut. Qindra njerëz janë ekzaminuar...

Si të Përgatisni Reçelin e Kumbullave në Dy Mënyra

Në doni të ëmbëlsoni veten apo më të dashurit tuaj apo në doni një gosti të veçantë për miqtë përgatisni reçel me kumbulla. Të freskëta...

Basha : Po rivriten nga qeveria ortake e krimit të organizuar. Gjaku dhe sakrifica sublime e tyre nuk do të shkojë dëm!

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha kujton 4 efektivët e Policisë të vrarë në krye të detyrës Fatos Xhani, Altin Dizdari, Kastriot Feskaj dhe...