Britani, në prag të bankrotit prodhuesi i dytë i çelikut

Prodhuesi i dytë më i madh i çelikut në Britani të Madhe, British Steel, është në prag të falimentimit dhe në qoftë se nuk gjendet një blerës, pa punë do të ngelin rreth 25.000 punëtorë.

BBC raporton se British Steel po përgatitet të shpall procesin e bankrotit, fazë në të cilën pa punë do të ngelen 5.000 njerëz në repartet e prodhimit dhe 20.000 të tjerë në sektorët e ndryshëm.

Siç bëhet e ditur, një zyrtar të cilin do ta caktojë qeveria britanike do të marrë menaxhimin e kompanisë dhe në këtë proces nën ndërmjetësimin e Ernst & Young, do të kërkohet një blerës.

Mediat britanike shkruajnë se negociatat për financimin që janë zhvilluar mes British Steel dhe qeverisë britanike ishin të pasuksesshme.

Javën e kaluar, British Steel kërkoi nga qeveria një kredi për të trajtuar pasojat negative të procesit të daljes së Britanisë nga Bashkimi Evropian.

Megjithëse nuk precizohet se çfarë është kërkuar, mediat raportojnë për një shumë prej rreth 75 milionë paund.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Bashkë me 2020, hyn në fuqi paketa fiskale. Rriten taksat për të dypunësuarit, ja si do të tatohen

Ka hyrë në fuqi paketa fiskale e vitit 2020 e cila parashikon rritje taksash për 24 mijë...

Qëndrimi i gjatë ulur i shkakton këto pasoja

Bëni mirë të mos e lexoni këtë ulur- hulumtuesit thonë se qëndrimi i ulur për shumë kohë mund të rezultojë në më pak trashësi...

Moti i keq, përmbyten disa rrugë në Vlorë

Qyteti i Vlorës është përmbytur nga reshjet e shiut që kanë rënë gjatë mëngjesit të sotëm. Raportohet se disa lagje dhe akse rrugore të...

Së fundi

Lajme dt: 06/07/2020

https://youtu.be/r_mKEqImrIc DRITA TV LAJME 6 7 2020 EDICIONI 1 Katër ditë pas ngjarjes tragjike, forcat zjarrfikëse janë rikthyer në shtëpinë e familjes Josifi! Trendi i shtuar i...

Përmbytet një varkë në Nigeri, humbin jetën 21 persona

Të paktën 21 persona e kanë humbur jetën si pasojë e përmbytjes së një varke pasagjerësh në jug të shtetit afrikan Nigeri. Sipas mediave vendase,...

Ushtria gjermane trajnon qentë për identifikimin e të prekurve me COVID-19

Ushtria gjermane trajnon qentë për të identifikuar njerëzit që janë të prekur me koronavirusin e ri (COVID-19). Në një deklaratë nga forcat e armatosura gjermane,...