“Brexit-i pa marrëveshje nuk është në dobi të askujt”

Zëdhënësi i qeverisë në Gjermani, Steffen Seibert, tha se largimi i Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian (BE) me marrëveshje është shumë më i mirë se sa një Brexit pa marrëveshje.

Ai në një deklaratë të bërë sot gjatë një aktiviteti në kryeqytetin Berlin, duke shprehur keqardhjen e qeverisë gjermane nga ajo se Britania e Madhe dëshiron të largohet nga BE-ja, tha se faktet duhet të merren parasysh dhe se Brexit-i është një fakt.

Seibert tha se qeveria gjermane gjithmonë ka dhënë përpjekje për një Brexit me marrëveshje. “Brexit-i me marrëveshje është shumë më i mirë se sa Brexit-i pa marrëveshje”, u shpreh ai.

Zëdhënësi i qeverisë gjermane përsëriti se Brexit-i pa marrëveshje nuk është në dobi të askujt.

Ai shtoi se kancerlarja gjermane Angela Merkel, do të takohet me kryeministrin britanik, Boris Johnsson, në Berlin ditën e mërkurë.

- Reklamë -

LEXO MË SHUMË

10 ushqime që ju bëjnë të ndiheni të bukur e të shëndetshëm në vjeshtë!

Në këto ditë vjeshte është mirë që të fokusoheni më shumë vetëm në disa lloje ushqimesh. Vitaminat më të mira që mund të  merrni është...

Basha i përgjigjet Ramës: S’do ketë pakte kulisash, dialog kombëtar

“Na propozojnë kapitullimin. Edi Rama na propozon që më 30 qershor ne të bëjmë sehir teksa ai bën efektivisht një grusht shteti, zgjedhje false”....

Rama gjen kurajon të reagojë për 140 milionë eurot që ka fituar Becchetti (foto)

Kryeministri Edi Rama, ka gjetur kurajon të flasë për herë të parë për arbitrazhin me Francesco Becchettin, i cili pak ditë më parë, deklaroi...

Së fundi

Haradinaj për 1 Maj në Drenicë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj as nesër nuk do të pushojë, edhe pse zyrtarisht është ditë pushimi. Haradinaj nesër do të qëndrojë në dy...

“Shqiponja” ndaj Serbisë, Xhaka e Shaqiri kërkojnë falje

Për herë të parë, lojtarët e Zvicrës, edhe ata me origjinë shqiptare, kanë kërkuar zyrtarisht falje para gazetarëve për simbolin e “Shqiponjës” në ndeshjen...

Bota ka mbi tre miliardë përdorues të rrjeteve sociale

Sondazhi i "We Are Social" dhe "Hootsuite", prezantuar në raportin "Global Digital 2018", zbulon se tani ka më shumë se katër miliardë njerëz në...