Bota në pragun e 30 milionë të prekurve me Covid! OBSH: Jemi ende në fillim të pandemisë

Pandemia e shkaktuar nga koronavirusi ka vrarë të paktën 933,280 njerëz në të gjithë botën që nga fundi i dhjetorit dhe pothuajse janë diagnostikuar 29.5 milionë raste të infeksioneve.

Shtetet e Bashkuara janë vendi që ka pësuar më së shumti dëme nga Covid, me 195,765 vdekje dhe që nga Brazili përsa i përket numrit të viktimavë me 133,119,  India (82,066), Meksika (71,049) dhe Mbretëria e Bashkuar (41,664).

India tejkalon 5 milion raste

Në vendin e madh aziatik, infeksionet kanë tejkaluar pesë milion, saktësisht 5,020,359. Viktimat e konfirmuara janë 82,066.

Jemi në fillim të pandemisë

“Eshtë shumë më keq se çdo trillim shkencor pandemik. Situata është shumë serioze dhe ne nuk jemi as në gjysmë të rrugës, jemi akoma në fillim të pandemisë.” – Kjo u deklarua nga i dërguari i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, David Navarro, gjatë një seance në parlament në Mbretërinë e Bashkuar.

- ISLAMSHOP.CH -

LEXO MË SHUMË

Zvicër: 276 raste të reja me COVID 19 brenda 24 orëve të fundit

Brenda 24 orëve të fundit në Zvicër janë shënuar 276 raste të reja dhe nuk ka asnjë vdekje. Gjithashtu autoritetet e  shëndetësisë kanë raportuar se...

U shkarkua sot, digjet mjeti i ish-shefit të policisë së Burgut të Drenovës

Një ngjarje e rëndë është regjistruar këtë të martë në qytetin e Korçës, ku është djegur automjeti i ish-shefit të policisë së Burgut të...

Ideja për korrigjim kufijsh, opozita e gatshme për protesta

Opozita nuk po pajtohet me iden e Presidentit të vendit për korrigjim kufijsh. Tri subjektet opozitare, Lidhja Demokratike e Kosovës, Lëvizja Vetëvendosje dhe Partia Socialdemokrate,...

Së fundi

“Apple” kompania e parë amerikane që vlen dy trilionë dollarë

Kompania teknologjike “Apple” u bë sot kompania e parë, e tregtuar publikisht nga SHBA, që arriti një kapitalizim tregu prej dy trilionë dollarësh, duke...

Maltë-Gazetarja e vrarë/ Arrestohet kreu i kabinetit të ish-kryeministrit Muscat

Tre vite pas vrasjes së gazetares investigative malteze Daphne Caruana Galizia, e cila akuzoi zyrtarë të lartë për korrupsion, dje është arrestuar shefi i...

Protesta në Bullgari/ Mijëra qytetarë kërkojnë largimin e kryeministrit Borisov

As festimet për ditën e pavarësisë së Bullgarisë, nuk i ndaloi qytetarët bullgarë të protestojnë dhe ti bëjnë thirrje kryeministrit Bojko Borisov dhe kryeprokurorit...